Ombudsman “Sənin məlumatın, sənin hüququn” kampaniyasında iştirak edib
Məlum olduğu kimi, 2015-ci il noyabrın 17-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO) 28 sentyabr tarixini Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı günü kimi elan etmişdir və 2025-ci ildə bütün dünyada bu əlamətdar günün elan olunmasının 10 illiyi qeyd edilir.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununa uyğun olaraq, Müvəkkil dövlət orqanlarının, bələdiyyələrin, publik hüquqi şəxslərin, onların vəzifəli şəxslərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirir.
Qeyd edilməlidir ki, Ombudsman təsisatı İnformasiya əldə etmək hüququnun təmin olunması sahəsində böyük nüfuza sahib olan, ictimai məlumata çıxışın müdafiəsini və təşviqini həyata keçirmək məqsədilə informasiya ombudsmanlarını, habelə digər sahələrdə fəaliyyət göstərən ombudsmanları və digər qurumları özündə birləşdirən İnformasiya Komissarlarının Beynəlxalq Konfransının (ICIC) 2023-cü ildən tam hüquqlu üzvüdür.
Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı günü ərəfəsində ICIC-nin, Şəffaflıq və İnformasiyaya Giriş Şəbəkəsinin (RTA) Gender və Həssas Qrupları üzrə İşçi Qrupunun və Buenos-Ayresdən olan həmkarlarımızın dəvəti ilə Müvəkkili Səbinə xanım Əliyeva bütün ölkələri bir araya gətirən və mühüm çağırışlara yönəlmiş “Sənin məlumatın, sənin hüququn” (Tu Info, Tu Derecho) kampaniyasında iştirak edib. Bununla da, bütün dünyada informasiya əldə etmək hüququnun əhəmiyyətinin vurğulanmasında, təşviqində, məlumatlılığın artırılmasında və məlumat əldə etmək hüququnun müdafiəsinin gücləndirilməsində dəstək olub. Bu kampaniya çərçivəsində Azərbaycan Ombudsmanın da yer aldığı foto-kollaj İbero-Amerika ölkələrinin bir çox sosial media platformalarında yayımlanıb.

The Ombudsperson joined the global campaign “Tu Info, Tu Derecho”
It is well known that on 17 November 2015, UNESCO designated 28 September as the International Day for Access to Information, and this date’s tenth anniversary was marked in 2025.
According to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, the Ombudsperson oversees the performance of duties by the state institutions, municipalities, public legal entities, and their officials arising from the norms of the Law on Access to Information.
It must be noted that since 2023, the Office of the Ombudsperson in Azerbaijan is a full member of the International Conference of Information Commissioners (ICIC), which enjoys a great reputation for ensuring the right to information and unites information commissioners, other ombudspersons in charge of other fields and other stakeholders in order to protect and promote public access to information.
Ahead of this international day, at the invitation of the International Conference of Information Commissioners (ICIC) Transparency and Access to Information Network’s (RTA) Gender and Vulnerable Groups Working Group and partners from Buenos Aires, the Ombudsperson Sabina Aliyeva joined the global campaign “Tu Info, Tu Derecho,”  (Your Info, Your Rights,) which convened all countries and considers important challenges. Thus, by participating in this initiative, she supported efforts to promote the global significance of the right to information, increase public awareness, and reinforce international advocacy for protection of this right. The photo collage, which includes the image of the Azerbaijani Ombudsperson, and was prepared as a part of this campaign, was shared on a number of social media platforms of the Ibero-American States.