Ombudsman "Şuşa - Tarixi-mədəni irs" kitabının təqdimat mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilmiş professor Elçin Əhmədovun "Şuşa - Tarixi-mədəni irs" kitabının təqdimat mərasimində iştirak edib.
Tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil Azərbaycanın və bütövlükdə türk dünyasının tarixində xüsusi yeri olan Şuşanın Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılmış Qələbə nəticəsində işğaldan azad edildiyini bildirib. Ombudsman dövlət başçısının imzaladığı müvafiq Sərəncamla 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsinin bu şəhərin xalqımız üçün daşıdığı tarixi və mənəvi dəyərin bariz göstəricisi olduğunu qeyd edib.
Səbinə Əliyeva postmüharibə dövründə Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Şuşada bərpa və yenidənqurma işlərinin uğurla həyata keçirildiyini söyləyib.
Müvəkkil, həmçinin vurğulayıb ki, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirlərinin Daimi Şurasının Türkiyənin Bursa şəhərində keçirilən iclasında Şuşanın 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” seçilməsi bu şəhərin beynəlxalq səviyyədə daşıdığı əhəmiyyətin təsdiqidir.
Ombudsman professor Elçin Əhmədovun bu gün təqdimatı keçirilən “Şuşa – Tarixi Mədəni İrs” kitabında Şuşanın zəngin tarixi, strateji və mədəni əhəmiyyətinin elmi əsaslarla geniş işıqlandırıldığını diqqətə çatdırıb. O, kitabın Şuşa haqqında tarixi həqiqətlərin yerli və beynəlxalq auditoriyaya çatdırılmasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib.

The Ombudsperson took part in the presentation ceremony of the book "Shusha – Historical and Cultural Heritage"
03-10-2025 1105 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva, the Ombudsperson of Azerbaijan, took part in the presentation ceremony of the book "Shusha – Historical and Cultural Heritage," by Professor Elchin Ahmadov, that was organized by the Turkish Culture and Heritage Foundation within the framework of the 11th Baku International Book Fair.
In her speech, the Ombudsperson stated that Shusha, which is a pearl of Azerbaijani history and the entire Turkic world, was liberated from occupation as a result of the Victory achieved in the Second Karabakh War under the leadership of the Victorious Supreme Commander Ilham Aliyev. The Ombudsperson noted that the declaration of 2022 as the “Year of Shusha” by the relevant presidential decree signed is a clear manifestation of the historical and spiritual significance this city holds for our people.
Sabina Aliyeva stated that in the post-war period, restoration and reconstruction works in Shusha have been successfully carried out under the leadership of the First Vice-President and President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva.
The Ombudsperson also emphasized that the declaration of Shusha as the “Cultural Capital of the Turkic World” for 2023 at the meeting of the Permanent Council of Culture Ministers of TURKSOY member countries held in Bursa, Türkiye, confirms the city’s significance at the international level.
The Ombudsperson highlighted that the book “Shusha – Historical Cultural Heritage,” presented today, extensively sheds light on Shusha’s rich history, strategic, and cultural importance based on scholarly research. She noted that the book will make an important contribution to conveying the historical truths about Shusha to both local and international audiences.