İnsan alveri qurbanları üçün nəzərdə tutulmuş sığınacağa başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Daxili İşlər Nazirliyinin İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin nəzarətində olan İnsan alveri qurbanları üçün nəzərdə tutulmuş sığınacağa əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
Başçəkmə zamanı müəssisənin yataqxanasına, tibb, yeməkxana, mətbəx otaqlarına baxış keçirilib. Sığınacaq sakinləri qəbul olunub, onlarla konfidensial qaydada söhbət aparılıb, müraciətləri dinlənilib. Qəbul edilmiş şəxslərə Ombudsmana müraciət formaları, 24 saat fəaliyyət göstərən 916 Çağrı Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilib.
Müəssisədə insan alveri qurbanlarına normal saxlama şəraitinin təmin olunduğu, onların təhlükəsizliyinin və orada sığınacaq tapan şəxslərin qida və dərman preparatları ilə təmin edildiyi, onlara tibbi, psixoloji, sosial və hüquqi yardımın göstərilməsi üçün müvafiq şərait yaradıldığı müşahidə olunub.
Başçəkmənin sonunda müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə görüş keçirilib, hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb.

A visit was conducted to the shelter for the victims of trafficking in persons
As per the assignment of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) members conducted an unannounced visit to a shelter for victims of trafficking in persons under the supervision of the Department for Combating Human Trafficking of the Ministry of Internal Affairs.
During the visit, an inspection was conducted in the facility’s dormitory, medical, kitchen, and cooking areas. The residents of the shelter were interviewed in confidential manner. The interviewed persons were provided with application forms to the Ombudsman and detailed information about the 916 Call Center, which operates 24 hours a day.
It was found that the facility ensures adequate conditions for the normal accommodation for victims of human trafficking, guaranteeing their safety. The victims are provided with food and medicine, and appropriate facilities are in place to offer them medical, psychological, social, and legal assistance.
At the end of the visit, a meeting was held with the management and staff of the shelter, and informative legal discussions were conducted.