Ombudsman XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimində iştirak edib.
Ombudsman çıxışı zamanı sərgi iştirakçılarını regionun ən böyük kitab bayramı münasibətilə təbrik edib, onlara öz xoş və səmimi arzularını bildirib.
Builki sərginin “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunmasının xüsusilə əhəmiyyətli olduğunu qeyd edən Müvəkkil bu kimi beynəlxalq sərgilərin yalnız mədəniyyətin deyil, həm də maarifləndirmənin, xüsusən də hüquqi biliklərin genişləndirilməsi baxımından mühüm önəm kəsb etdiyini vurğulayıb.
S.Əliyeva Ombudsman təsisatının fəaliyyətə başladığı dövrdən müxtəlif dillərdə hüquqi maarifləndirməyə həsr olunmuş kitablar, lifletlər, bukletlərin hazırlanaraq nəşr edildiyini, ümumilikdə 279 adda vəsaitin çap edilərək geniş oxucu auditoriyasına təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Açılış mərasimindən sonra Ombudsman sərgidə nümayiş olunan kitablarla və poliqrafiya məhsulları ilə tanış olub, həmçinin Ombudsman təsisatının nəşrlərinin sərgiləndiyi stendin önündə çoxsaylı ziyarətçilərlə görüşüb və onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, builki sərgidə Ombudsman təsisatının Azərbaycan, rus, ingilis, Ukrayna və fransız dillərində 279 adda nəşri sərgilənir. Nümayiş olunan nəşrlər arasında uşaqların, əlilliyi olan şəxslərin, hərbi qulluqçuların, məhkumların, miqrantların hüquqlarının müdafiəsi, məişət zorakılığının qarşısının alınması, informasiya əldə etmək hüququ və digər aktual mövzulara dair hazırlanmış vəsaitlər yer alır. Cari ildə çap olunmuş nəşrlər arasında görmə qabiliyyəti tam məhdud şəxslər üçün hazırlanmış “İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm”, hərbi qulluqçular üçün nəzərdə tutulmuş “10 sual - 10 cavab”, eləcə də Azərbaycan və ingilis dillərində bərabərlik hüququnun təşviqinə xidmət edən “Hüquqlarımızı bilək, ayrı-seçkiliyə məruz qalmayaq!” adlı maarifləndirici vəsaitlər xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Eyni zamanda, sərgi iştirakçılarının diqqətinə Ombudsman tərəfindən aparılmış faktaraşdırıcı missiyaların nəticələrinə əsaslanan hesabatlar da təqdim olunur. Bu hesabatlarda 44 günlük Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş insan hüquqları pozuntuları, Azərbaycan torpaqlarının uzunmüddətli işğalı zamanı baş vermiş ağır cinayətlər, o cümlədən nifrət zəminində törədilmiş əməllər ətraflı şəkildə öz əksini tapıb.
Təsisatın hüquqi maarifləndirmə məqsədilə çap olunmuş nəşrləri bir sıra xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarına, milli kitabxanalarına, beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarına, ali məktəblərin, eyni zamanda, bir sıra dövlət qurumlarının və müəssisələrinin kitabxanalarına, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatların ofislərinə də göndərilib.

The Ombudsperson participated in the opening ceremony of the 11th Baku International Book Fair
Sabina Aliyeva, the Ombudsperson of Azerbaijan, participated in the opening ceremony of the 11th Baku International Book Fair held at the Baku Expo Center, organized by the Ministry of Culture.
During her speech, the Ombudsperson congratulated the participants of the exhibition on the occasion of the region’s largest book festival and extended her warm and sincere wishes to them.
Noting the particular importance of this year’s exhibition being dedicated to the theme “Techno-human: Yesterday’s Legend, Today’s Reality,” the Ombudsperson emphasized that such international exhibitions are of great significance not only for culture but also for education, especially in terms of expanding legal knowledge.
S. Aliyeva highlighted that since the ombuds institution in Azerbaijan was established, numerous legal education materials, including books, leaflets, and brochures have been prepared and published in multiple languages. In general, 279 different publications have been distributed to a broad audience.
After the opening ceremony, the Ombudsperson reviewed the books and printed materials exhibited at the fair, and also met with numerous visitors at the stand showcasing the ombuds institution’s publications, answering their questions.
It should be noted that this year’s exhibition features 279 publications by the ombuds institution in Azerbaijani, Russian, English, Ukrainian, and French. Among the displayed materials are resources focused on the protection of the rights of children, persons with disabilities, military servicemen, prisoners, and migrants, as well as on preventing domestic violence, the right to access information, and other relevant topics.
Noteworthy publications printed this year include the “National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture,” prepared for persons with full visual impairment; “10 Questions – 10 Answers” designed for military personnel; and the educational materials “Know Our Rights, Don’t Experience Discrimination!” available in both Azerbaijani and English, which promote the equality rights.
In addition, fact-finding missions’ reports based on the findings by the Ombudsperson are also presented to the exhibition participants. These reports provide detailed insight into human rights violations committed by Armenia during the 44-day Second Karabakh War and the post-war period, as well as serious crimes that occurred during the long-term occupation of territories of Azerbaijan, including acts motivated by hatred.
The institution’s publications, printed for the purpose of legal awareness, have been sent to the ombuds and NHRIs, national libraries, international human rights organizations, university libraries, as well as to the libraries of various state bodies, entities and offices of international organizations in Azerbaijan.