Ombudsmanın regional mərkəzləri "Konstitusiya və Suverenlik İli" çərçivəsində tədbirlər təşkil edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal, Şimal-Qərb, Qərb və Cənub Regional Mərkəzləri tərəfindən 20 Sentyabr - Dövlət Suverenliyi Günü ilə əlaqədar yerli icra və yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşlarının və sakinlərin iştirakı ilə hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Tədbirlər zamanı bu əlamətdar günün təsis edilməsi ilə bağlı ölkə Prezidentinin 2024-cü il 19 sentyabr tarixli Sərəncamı, suverenliyimizi qoruyub saxlaya bilməyimiz üçün müxtəlif dövrlərdə ölkəmizin üzləşdiyi çətinliklər, 2023-cü ilin sentyabr ayında həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatları, o cümlədən uzun müddət işğal altında qalan əzəli torpaqlarımızın azad edilməsi nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpa olunması barədə məlumat verilib.
Tədbir iştirakçıları, həmçinin Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən şəhid ailələrinin və müharibə iştirakçılarının hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülən işlər barədə məlumatlandırılıb, eləcə də bu il ölkəmizdə qeyd olunan “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Ombudsman tərəfindən təsdiq olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlər iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

As part of the “Year of the Constitution and Sovereignty,” the Ombudsman’s regional offices held a series of events
25-09-2025 1111 dəfə oxunub
To mark State Sovereignty Day on 20 September, the Ombudsman’s North, Northwest, West, and South Regional Centers organized legal awareness events attended by local executive and self-governing government officials and city residents.
At the events, participants were informed about the Presidential Decree of September 19, 2024, declaring this day, the challenges Azerbaijan has faced at various times of history in safeguarding its sovereignty, the anti-terror operations of September 2023, and the restoration of territorial integrity through the liberation of long-occupied ancestral lands.
The participants also learned about the Ombudsman’s efforts to protect the rights of martyr families and war veterans, along with the human rights initiatives carried out under the Ombudsman’s Action Plan for the “Year of the Constitution and Sovereignty” being observed this year.