Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanında taksi xidmətində yaranmış vəziyyətin bərabərlik hüququnun təmini baxımından monitorinqi aparılıb
24-09-2025 1357 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları tərəfindən Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanında 10 sentyabr 2025-ci ildən taksi xidmətinin həyata keçirilməsi sahəsində tətbiq edilən xüsusi tarif siyasəti nəticəsində yaranmış vəziyyətin bərabərlik hüququnun təmini baxımından monitorinqi aparılıb.
Monitorinq nəticəsində müəyyən olunub ki, yeni qaydalar qiymətlərin süni şəkildə artırılmasına, sərnişinlərin seçim imkanlarının məhdudlaşdırılmasına, lisenziyalı taksi xidmətləri göstərən şəxslərə bərabər imkanların yaradılmamasına, sürücülərin iqtisadi itkilərlə üzləşməsinə və sosial narazılıqların yaranmasına səbəb olur.
Tətbiq edilən yeni tarif siyasəti Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 25-ci maddəsinin (Bərabərlik hüququ) və 59 maddəsinin (Azad sahibkarlıq hüququ), habelə Rəqabət Məcəlləsinin müddəalarına uyğun gəlmir.
Ombudsman tərəfindən vətəndaşların konstitusion hüquqlarının təmini, tariflərin şəffaf və ədalətli mexanizm əsasında formalaşdırılması, bütün lisenziyalı taksi xidmətləri üçün bərabər imkanların yaradılması, rəqabət mühitinin qorunması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə aidiyyəti dövlət qurumlarına monitorinqin nəticələri ilə bağlı müraciət ünvanlanacaqdır.

The taxi service situation at Heydar Aliyev International Airport was monitored to assess whether it aligns with the right to equality
24-09-2025 1359 dəfə oxunub
Staff from the Azerbaijani Ombudsman Office conducted monitoring at Heydar Aliyev International Airport (GYD) to evaluate the impact of the special taxi fare policy introduced on September 10, 2025, and whether it complies with the right to equality.
As a result of the monitoring, it was found that the new rules have caused several issues, such as artificial inflation of taxi fares, restriction of passenger choice, unequal treatment of licensed taxi drivers, financial losses for drivers, and growing social dissatisfaction.
The new tariff policy violates key legal principles, as it is against Article 25 (equality before the law) and Article 59 (freedom of entrepreneurship) of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, along with relevant provisions of the Competition Code.
To safeguard citizens' constitutional rights and promote transparent and fair competition, to ensure equal opportunities for all licensed taxi operators, and to maintain a healthy competitive environment, the Ombudsman will address the findings of the monitoring to the appropriate government bodies.