Səhiyyə Nazirliyinin müəssisələrinə başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Mexanizm mandatı və Ombudsman yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupunun fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin 2 nömrəli Klinik Psixiatriya Xəstəxanasına və Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzinə başçəkmələr həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu əsasında təşkil edilən monitorinqlərin məqsədi bu müəssisələrdə rəftar və şəraitin araşdırılması, pasiyentlərin hüquqlarının təmini məsələlərinin və göstərilən xidmətlərin vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
2 nömrəli Klinik Psixiatriya Xəstəxanasında həm stasionar, həm də ambulator müalicənin aparıldığı, müəssisəyə əvvəlki başçəkmələr zamanı mövcud olan bəzi nöqsanların aradan qaldırıldığı, vakant olan yerlərə yeni işçilərin təyin edildiyi və bir neçə ay öncə təmir işlərinin aparıldığı müəyyən edilib. Xəstəxanada yaşayış şəraitinin, sənədləşmə işinin təkmilləşdirilməsi və bu sahəyə nəzarətin gücləndirilməsi, pasiyentlərin daha çox açıq hava gəzintilərinə çıxarılması istiqamətində tövsiyələr verilib.
Eyni zamanda, yaşayış binasının birinci mərtəbəsində fəaliyyət göstərən Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzində yalnız ambulator müalicə tədbirlərinin görüldüyü müəyyən olunub. Həkim sayının az olduğu mərkəzin sahəsinin də kiçik olduğu müşahidə edilib.
Qeyd olunmalıdır ki, hər iki müəssisənin yeni, daha geniş binalara köçürülməsinin nəzərdə tutulduğu bildirilsə də, bu məsələnin sürətləndirilməsi olduqca vacibdir.
Başçəkmələrin yekununda müəssisələrin rəhbərliyi və əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, Ombudsman Aparatının hüquqi maarifləndirici nəşrləri və “916” Çağrı Mərkəzi ilə bağlı məlumat lövhələri təqdim edilib.
Başçəkmə zamanı müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə Səhiyyə Nazirliyinə müraciət olunacaq.

Visits were made to the institutions of the Ministry of Health
On the instructions of Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman), visits were made to the Clinical Psychiatric Hospital No. 2 of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan and the Baku Drug Center within the framework of the National Preventive Mechanism mandate and the activities of the Working Group in the field of "Mental health and human rights" under the Ombudsman.
The purpose of the monitoring organized on the basis of the Optional Protocol of the UN Convention against "Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment", the Constitutional Law "On Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan", and the Law of the Republic of Azerbaijan "On Psychiatric Assistance" was to investigate the treatment and conditions in these institutions, to study the issues of ensuring patients' rights and the condition of the services provided.
It was determined that both inpatient and outpatient treatment was carried out in the Clinical Psychiatric Hospital No. 2, some deficiencies that existed during previous visits to the institution were eliminated, new employees were appointed to the vacant positions, and renovation works were carried out a few months ago. Recommendations were made in the direction of improving living conditions, documentation work and strengthening control in this area, taking patients out for more outdoor walks.
At the same time, it was determined that only outpatient treatment measures were taken in the Baku Drug Center operating on the first floor of the residential building. It has been observed that both the number of physicians is low and the size of the facility is small.
It should be noted that although it is stated that both enterprises are supposed to be moved to new, more spacious buildings, it is very important to speed up this matter.
At the end of the visits, a legal educational conversation was held with the management and employees of the institutions, legal educational publications of the Ombudsman's Office and information boards related to the "916" Call Center were presented.
The Ministry of Health will be addressed in order to eliminate the deficiencies identified during the visit.