Ermənistanın mina terroru davam etməkdədir
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə işğal dövründə Ermənistan tərəfindən basdırılmış minalar və partlamamış hərbi sursatlar mülki əhalinin və hərbi qulluqçuların həyat və sağlamlığına qəsd etməkdə davam edir.
Belə ki, ötən gün Kəlbəcər rayonu ərazisində Azərbaycan Ordusunun beş hərbi qulluqçusu mina partlayışı nəticəsində müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almışdır.
Azərbaycan ərazisində kütləvi şəkildə basdırılmış və bu günədək dəqiq xəritələri təqdim olunmamış minalar günahsız insanların həyat və sağlamlıqlarına böyük təhdid olaraq qalmaqdadır. Basdırılmış minalar, həmçinin keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışına, bu ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərinə maneə yaradır, ətraf mühitə ciddi ziyan vurmaqla bölgədə ekoloji tarazlığın pozulmasına da səbəb olur.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə basdırılmış minaların dəqiq xəritələri barədə məlumatların təqdim olunması ilə bağlı tərəfimizdən dəfələrlə beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan müraciətlərin qəbul edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfi beynəlxalq humanitar hüquq normalarının tələblərini pozaraq bu məlumatları təqdim etməkdən boyun qaçırır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq bir daha müvafiq beynəlxalq təşkilatları dəqiq mina xəritələrinin Azərbaycana təhvil verilməsi istiqamətində Ermənistana ciddi təsir göstərməyə və törədilən hərbi və ekoloji cinayətlərə, o cümlədən humanitar hüquq pozuntularına kəskin reaksiya verməyə çağırıram.

Armenia’s mine terror continues
Landmines and unexploded ordnance planted by Armenia during the occupation in our territories continue to pose a serious threat to the life and health of civilians and military services.
Thus, yesterday, five servicemen of the Azerbaijani Army sustained injuries of varying degrees as a result of a mine explosion in the territory of the Kalbajar district.
The mines that were massively planted across the territory of Azerbaijan and for which accurate maps have not been provided to date, continue to pose a grave threat to the life and health of innocent people. These mines also hinder the safe return of former internally displaced persons to their native lands, obstruct the ongoing reconstruction and restoration works in the liberated territories, and cause significant environmental damage, leading to the disruption of ecological balance in the region.
Despite the repeated appeals of our side to international organizations regarding the submission of accurate minefield maps of the liberated territories, the Armenian side continues to violate the requirements of international humanitarian law by refusing to provide this vital information.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I once again call on the relevant international organizations to exert serious pressure on Armenia to ensure the handover of accurate minefield maps to Azerbaijan and to strongly condemn the committed military and environmental crimes, as well as violations of international humanitarian law.