Şəki və Oğuzda "Konstitusiya və Suverenlik İli" çərçivəsində hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
31-07-2025 1490 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal-Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən “Konstitusiya və suverenlik ili” ilə əlaqədar Şəki ASAN Xidmət mərkəzində, Şəki rayonunun Baş Kəldək və Oğuz rayonunun Dəymədərə kəndlərində yerli icra və yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşlarının, sakinlərin, ASAN könüllülərinin iştirakı ilə növbəti hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Şimal-Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov tədbirlərdə çıxış edərək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2025-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsini diqqətə çatdırıb.
Həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə müəyyən olunmuş əsas insan hüquq və azadlıqları və həmin hüquqların müdafiəsi mexanizmləri, xüsusilə də müstəqil insan hüquqları müdafiə mexanizmi kimi Ombudsman təsisatının fəaliyyət istiqamətləri, habelə Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilmiş son əlavə və dəyişikliklər barədə ətraflı məlumat verib.
Yekunda mövzu üzrə müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.

Legal education events were held in Sheki and Oguz within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty"
31-07-2025 1407 dəfə oxunub
The North-West Regional Center of the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, in connection with the "Year of the Constitution and Sovereignty", held further legal awareness events at the Sheki ASAN Service Center, in the villages of Bash Kaldak of the Sheki district and Daymadara of the Oghuz district, with the participation of employees of local executive and local self-government bodies, residents, and ASAN volunteers.
The head of the North-West Regional Center, Parviz Mammadov, spoke at the events and drew attention to the declaration of 2025 as the "Year of the Constitution and Sovereignty" in the Republic of Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 28, 2024.
Also, he gave detailed information about basic human rights and freedoms and the mechanisms for the protection of those rights defined by the Constitution of the Republic of Azerbaijan, especially about the activities of the Ombudsman institution as an independent human rights protection mechanism, as well as about the latest additions and changes made to the Constitutional Law on the Ombudsman.
At the end, discussions were held on the topic, and the questions of the participants were answered in detail.