Samux rayonunda “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmin edilməsi” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib
23-07-2025 1286 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb Regional Mərkəzinin və Samux rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Samux rayonunda Milli Mətbuatın yaradılmasının 150 illiyi münasibətilə və “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmin edilməsi” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə Samux Rayon İcra Hakimiyyəti başçının müavini, ictimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Kəmalə Xəlilova, Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov, idarə, müəssisə rəhbərləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu və "İnformasiya əldə etmək haqqında" Qanunla müəyyən edilmiş səlahiyyətlər çərçivəsində Müvəkkilin fəaliyyəti informasiya əldə etmək hüququnun təmin olunması və bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılması istiqamətində davam etdirilir.
Tədbirin yekununda mövzu üzrə fikir mübadilələri aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A legal educational event was held in Samukh district on "Ensuring the right of access to information"
23-07-2025 1206 dəfə oxunub
With the joint organization of the Western Regional Center of the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and the Samukh District Executive Power, a legal educational event was held in Samukh District on the occasion of the 150th anniversary of the establishment of the National Press and within the framework of the "Year of the Constitution and Sovereignty" on "Ensuring the right of access to information."
The event was attended by the deputy head of the Samukh District Executive Power, the head of the social-political and humanitarian affairs department Kamala Khalilova, the head of the Western Regional Center of the Ombudsman Sabuhi Abbasov, heads of departments, enterprises and public representatives.
At the event, the participants were informed about the activities of the Ombudsman in the direction of protecting human rights and freedoms. It was brought to attention that within the framework of the powers established by the Constitutional Law "On Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan" and the Law "On Access to Information", the activity of the Commissioner is continued in the direction of ensuring the right to access information and conducting educational work in this field.
At the end of the event, opinions were exchanged on the topic, and the questions of the participants were answered.