Ombudsman Səbinə Əliyeva V “Yüksəliş” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva V “Yüksəliş” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsində iştirak edib.
Tədbirdə çıxışı zamanı Ombudsman ölkəmizdə artan rəqabətə uyğun insan kapitalının formalaşdırılmasını və inkişafını prioritet məqsədlərdən biri kimi müəyyənləşdirildiyini bildirib, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə təsis olunan “Yüksəliş” müsabiqəsinin strateji idarəçilik mədəniyyətinin formalaşmasına və bacarıqlı kadrların dövlətin inkişafında iştirak etməsinə geniş imkanlar yaratdığını qeyd edib.
Müvəkkil Azərbaycanda insan kapitalının hərtərəfli inkişafı sahəsində dövlət proqramları, strategiyalar və fəaliyyət planlarının qəbul olunduğunu və davamlı islahatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi kimi təsbit olunması, habelə bu ali məqsədin həyata keçirilməsi sahəsində konstitusion statusa malik Ombudsman təsisatının yaradılması ölkəmizdə insan hüquqlarına verilən ən yüksək dəyərin təzahürüdür.
İnsan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verən Ombudsman beynəlxalq təcrübələrdən irəli gələrək mandatının genişləndiyini, dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti institutları və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın gücləndirildiyini bildirib.
Hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi, əhalinin müxtəlif qruplarının hüquqlarının təbliği sahəsində fəaliyyəti barədə danışan Müvəkkil hər il ölkəmizdə insan hüquqları və uşaq hüquqları aylıqlarının elan olunduğunu, aktual mövzuları əhatə edən çoxsaylı hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Ombudsman mentoru olduğu “Yüksəliş” müsabiqəsi qalibləri ilə mütəmadi görüşlərin keçirildiyini, həmin şəxslərin təsisatın fəaliyyətinə cəlb olunmalarının onların idarəetmə bacarıqlarının real hüquqi və institusional mühitdə inkişaf etdirilməsinə, həmçinin həssas əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsi sahəsində praktiki təşəbbüslərdə iştirak etmələrinə əlverişli imkan yaratdığını diqqətə çatdırıb.

Sabina Aliyeva, the Ombudsman Participated in the Semi-Finals of the V 'Rise' Competition
The Human Rights Commissioner (Ombudsman), Sabina Aliyeva, participated in the semi-finals of the V 'Rise' Competition.
During her speech, the Ombudsman said that the formation and development of competitive human capital in  Azerbaijan has been identified as one of the priority goals and that this competition, running according to the corresponding Presidential Order, shapes strategic management culture and creates broad opportunities for skillful personnel to participate in the development of state.
The Ombudsman emphasized the adoption of state programs, strategies and action plans for the development of comprehensive development of human capital, and reforms are being constantly implemented in the country. It was noted that the Constitution of the Republic of Azerbaijan recognizes ensuring human rights and liberties as a highest objective of the state and that the establishment of the ombuds institution with constitutional status in order to implement this objective is clear evidence of the highest value placed on human rights in our country.
Providing information about the activities carried out to protect human and civil rights and freedoms, the Ombudsman added that, based on international experiences, her mandate has been expanded and cooperation with state bodies, civil society, and international organizations has been strengthened.
Speaking about the development of legal thought and legal culture and activities in the field of promoting the rights of various population groups, the Ombudsman noted that human rights and children's rights month long-campaigns are announced in Azerbaijan every year, and numerous legal awareness events covering topical issues are held.
The Ombudsman noted that regular meetings are held with the winners of the "Rise" competition, of which she is a mentor, and that the involvement of them in the institution’s activities creates a favorable opportunity for the development of their management skills in a real legal and institutional environment, as well as for them to participate in practical initiatives for protecting the rights of vulnerable population groups.