Azərbaycan Ombudsmanı Rusiyada azərbaycanlılara qarşı baş vermiş zorakılıq hadisəsi ilə bağlı bu ölkənin Ombudsmanına müraciət edib
29-06-2025 1107 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Rusiya Federasiyasının Sverdlovsk vilayətinin Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş zorakılıq və işgəncə nəticəsində beş nəfərin amansızlıqla qətlə yetirilməsi və müxtəlif dərəcəli xəsarət faktları ilə bağlı Rusiya Federasiyasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili xanım Tatyana Moskalkovaya və Sverdlovsk vilayətinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (regional ombudsmanı) Tatyana  Merzlyakovaya rəsmi məktub ünvanlayıb.
Məktubda qeyd olunub ki, baş vermiş bu dəhşətli hadisə insan hüquq və azadlıqlarının, xüsusilə yaşamaq və işgəncəyə məruz qalmamaq hüquqlarının (Rusiya Federasiyası Konstitusiyasının 20 və 21-ci maddələri) kobud şəkildə pozulmasıdır. Həmçinin bu fakt Rusiya Federasiyasının qoşulduğu BMT-nin “İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və cəza növlərinə qarşı” Konvensiyasına ziddir.
Ombudsman məktubda Azərbaycan və Rusiya Ombudsman institutları arasında formalaşmış əməkdaşlıq münasibətlərinə və ikitərəfli müqavilənin müddəalarına əsaslanaraq, məsələnin Rusiya Ombudsmanı tərəfindən nəzarətə götürülməsini, hadisənin hərtərəfli, obyektiv və şəffaf şəkildə araşdırılmasını, təqsirkar şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunmasını və zərərçəkən ailələrə hüquqi və psixoloji dəstək göstərilməsini xahiş edib.
Müraciətdə, həmçinin bu kimi ağır hüquq pozuntularının qarşısının alınması məqsədilə sistemli nəzarət və profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycan Ombudsmanı ümidvar olduğunu bildirib ki, Rusiya tərəfindən atılacaq hüquqi və institusional addımlar bu hadisəyə ədalətli hüquqi qiymətin verilməsinə və Rusiya Federasiyasında yaşayan əcnəbi vətəndaşların hüquqlarının daha etibarlı qorunmasına xidmət edəcək.

The Ombudsman of Azerbaijan appealed to the Human Rights Commissioner of the Russian Federation regarding the incident of violence against Azerbaijanis that occurred in Russia
29-06-2025 1109 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva offically appealed to the Human Rights Commissioner of the Russian Federation, Ms. Tatyana Moskalkova, and Tatyana Merzlyakova, Regional Commissioner for Human Rights of Sverdlovsk Region regarding the brutal killing of our compatriots and the infliction of various degrees of injuries as a result of violence and torture committed against them in Yekaterinburg city, Sverdlovsk Region of the Russian Federation.
The appeal emphasizes that this horrific incident constitutes a grave violation of human rights and freedoms, particularly the right to life and the right to be free from torture, as endorsed in Articles 20 and 21 of the Constitution of the Russian Federation. It also states that this act violates the United Nations Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, to which the Russian Federation is a party.
In the appeal, the Ombudsman urged the Russian Ombudsman to take this incident under her oversight, based on the bilateral cooperation between the Azerbaijani and Russian ombuds institutions and the provisions of the bilateral agreement. She called for a thorough, objective, and transparent investigation of the incident, for those responsible to be held accountable, and for legal and psychological support to be provided to the families of the victims.
In the appeal the importance of implementing systematic oversight and preventive measures to avoid recurrence of such serious human rights violations in the future was also underlined.
The Ombudsman of Azerbaijan expressed confidence that the legal and institutional measures to be undertaken by Russia will ensure a fair legal assessment of the incident and contribute to the more effective protection of the rights of foreign citizens residing in the Russian Federation.