Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumu öz işinə başlayıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə Bakı şəhərində “Konstitusiya və Suverenlik İli” və 18 İyun – Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Qanunun aliliyinin gücləndirilməsi: ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumu öz işinə başlayıb.
Tədbirdə 15-dək ölkədən ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbərləri və nümayəndələri, dövlət orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, deputatlar, beynəlxalq təşkilatların, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, həmçinin insan hüquqları sahəsində təcrübəli ekspertlər iştirak edirlər.
Simpoziumda ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının konstitusion hüquqların təmin edilməsi sahəsində fəaliyyəti, hər kəs üçün bərabər hüquqların təmin edilməsi: müsbət təcrübələr və çətinliklər və qaçqınların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və müsbət təcrübələr mövzularında panel sessiyalar təşkil olunacaq.

The International Symposium of Ombudsmen has begun its work
At the initiative of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman), the International Symposium of Ombudsmen on "Strengthening the Rule of Law: The Role of Ombudsmen and National Human Rights Institutions" has begun its work in Baku, dedicated to the "Year of Constitution and Sovereignty" and June 18 - Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan.
The international event had brought together ombudspersons, heads and representatives of national human rights institutions from about 15 countries, high-ranking state officials, parliamentarians, representatives of international organizations, civil society organizations, and human rights experts.
The symposium will feature panel sessions on ensuring the enforcement of constitutional rights through ombudsmen and NHRIs, ensuring equal rights for everyone: good practices and challenges, and strengthening international cooperation and best practices in strenghening international and best practices in protecting refugee rights.