“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği məsələlərinə geniş yer verilib
14-06-2025 1429 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində uşaqların hüquqlarının müdafiəsi məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Ombudsmanın Milli Preventiv və Müstəqil Monitorinq mexanizminin fəaliyyəti çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində olan, o cümlədən Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin Yetkinlik Yaşına Çatmayanlar üçün Penitensiar Müəssisəsi də daxil olmaqla 15 müəssisəyə başçəkmə keçirilib, 200-dən çox uşaqla konfidensial şəkildə söhbət aparılıb.
Başçəkmələrdə məqsəd bu müəssisələrdə saxlanılan şəxslərlə rəftar, saxlanma şəraiti, saxlanılmanın qanuniliyini təsdiq edən sənədlərin araşdırılması olub, saxlanılma şəraiti qiymətləndirilib, aşkar olunmuş və yerində aradan qaldırılması mümkün olan məsələlərlə bağlı müəssisə rəhbərliyinə tövsiyələr verilib, habelə bu müəssisələrdə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının qorunması və gələcəkdə onlara qarşı hər hansı pis rəftar hallarının baş verməsinin qarşısının alınması məqsədilə müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb.
Bu müəssisələrdə sosial-məişət, sosial-psixoloji, tibbi-sosial, pedaqoji, tibbi-pedaqoji və sosial-hüquqi xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı məsələlər monitorinq edilib, reabilitasiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi və asudə vaxtın səmərəli təşkil olunması da araşdırılıb.
Başçəkmələr çərçivəsində aşkar edilmiş bir sıra problemlər yerində aradan qaldırılıb, həlli istiqamətində müvafiq tövsiyələr verilib. Monitorinqlər zamanı Ombudsman Aparatı tərəfindən nəşr olunmuş 100-ə yaxın maarifləndirici nəşr uşaqlar arasında paylanılıb.
Başçəkmələrin sonunda milli qanunvericilik və beynəlxalq standartlar əsasında müəssisə rəhbərlərinə müvafiq tövsiyələr verilib.
Başçəkmələrin nəticələri əsasında təhlillər aparılacaq və müvafiq dövlət qurumlarına müraciətlər ediləcək.

During Human Rights Month, the issues of protecting and promoting child rights were extensively discussed
14-06-2025 1431 dəfə oxunub
During Human Rights Month, the issues of protecting   and promoting child rights were extensively discussed
The issues of the protection and promotion of child rights during Human Rights Month, announced by Sabina Aliyeva, the Ombudsman, continue to receive attention.
Within the framework of the Ombudsman’s National Preventive and Independent Monitoring Mechanism activities, monitoring visits to 15 facilities, including institutions under the Ministry of Science and Education, the Ministry of Labor and Social Protection of Population, and the Juvenile Correctional Facility of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice, were conducted. Confidential meetings were held with over 200 children.
The purpose of these visits was to investigate treatment of living conditions, and to check the documents confirming the lawfulness of their placement. The living conditions were assessed. Recommendations were made to the management for addressing the problems on the spot.
The awareness talks were held with the management and the staff in order to ensure that the rights of residents in these facilities were well-ensured and to prevent any ill-treatment.
In addition to monitoring the implementation of rehabilitation measures and the efficient management of leisure time, the provision of social-domestic, social-psychological, medical-social, pedagogical, medical-pedagogical, and socio-legal services in these institutions was also examined.
Numerous issues found during the visits were immediately fixed, and suitable suggestions were made for how to resolve them. During the visit, the Ombudsman Office distributed approximately 100 educational materials to the kids.
At the conclusion of the visits, based on international standards and national laws, facility managers received corresponding advice.
Analyses and appeals will be made to the appropriate government agencies based on the findings of the visits.