Diplomatik xidmət orqanları nümayəndələri üçün birgə hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsman Aparatı və Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) ilə birgə diplomatik xidmət orqanlarının nümayəndələri üçün  Xarici İşlər Nazirliyində maarifləndirici tədbir təşkil olunub. Tədbirdə Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı və  XİN-nin idarə rəisi Aysel Yaqubova məruzəçi qismində iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı məruzə ilə çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də ölkəmizdə ilk dəfə “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq olunduğunu, bu sahədə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirildiyini söyləyib. O, həmçinin bildirib ki, bu siyasəti hazırda uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncam ilə bu tarix Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi təsis olunub.
Həmçinin, qeyd edilib ki, Ombudsman tərəfindən ənənəvi olaraq hər il elan olunan “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində paytaxtda və regionlarda insan hüquqlarını təbliğ edən müxtəlif aktual mövzulara dair maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsi və bu məqsədlə həyata keçirilən tədbirlər olduqca əhəmiyyətlidir.
Daha sonra A.Səfixanlı tədbir iştirakçılarına Ombudsmanın beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri, BMT-nin insan hüquqları üzrə müdafiə mexanizmləri, humanitar hüquq normalarının implementasiyası barəsində geniş məlumat verib, mövzu ətrafında interaktiv müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə XİN-nin idarə rəisi A.Yaqubova “Heydər Əliyev və Azərbaycanın xarici siyasətində insan hüquqları amili” adlı məruzə ilə çıxış edib.

A joint legal awareness event was organized for diplomatic service representatives
An educational event for diplomatic service representatives was arranged at the Ministry of Foreign Affairs (MFA) in collaboration with the Ombudsman Office during the "Human Rights Month" that was declared by the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva. Aydin Safikhanli, Head of the Ombudsman Office, and Aysel Yagubova, Head of the MFA Department, run the event as speakers.
Throughout the event, A. Safikhanli said that extensive reforms were implemented in the field of human rights protection under the "State Program on the Protection of Human Rights," adopted on June 18, 1998, by the National Leader Heydar Aliyev, which was the first such document. He added that on June 18, 2007, President Ilham Aliyev, who is currently successfully implementing this policy, issued a decree designating this date as Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan.
It was also noted that conducting public awareness activities dedicated to various topics of human rights in the capital and regions during the "Human Rights Month" annually announced by the Ombudsman, as well as related measures taken, are crucial.
After giving the attendees a thorough overview of the Ombudsman's activities in the field of international cooperation, A. Safikhanli ran interactive discussions on the UN's human rights protection mechanisms and the application of humanitarian law principles.
At the event, A. Yagubova, Head of the Department of the MFA, delivered a speech entitled "Heydar Aliyev and the Human Rights Factor in Foreign Policy of Azerbaijan."