1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən silsilə hüquqi maarifləndirici tədbirlər təşkil edilib
02-06-2025 1276 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal, Cənub, Şimal-Qərb və Qərb regional mərkəzləri tərəfindən Siyəzən, Quba, Salyan, Şəki, Mingəçevir və Gəncədə “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində 1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Tədbirlərdə uşaq hüquqlarının müdafiəsinin Ombudsmanın fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğu bildirilib, bu istiqamətdə görülmüş işlər, habelə uşaq hüquqlarına dair milli və beynəlxalq sənədlərdə təsbit edilmiş müddəalar barədə ətraflı məlumat verilib.
Eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərlə uşaq hüquqlarının müdafiəsi və digər sahələrdə Müvəkkilin mandatının genişləndiyini qeyd olunub, tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The Regional Centers of the Ombudsman organized a number of legal awareness events to mark 1 June – International Day for the Protection of Children
02-06-2025 1279 dəfə oxunub
During “Human Rights Month,” the North, South, Northwest, and West Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan organized legal awareness events to mark 1 June - International Day for the Protection of Children-in Siyazan, Guba, Salyan, Sheki, Mingachevir, and Ganja.
At the events, it was emphasized that protecting children’s rights was one of the key activity directions of the Ombudsman; the information about works done and the regulatory normson the rights of the children embedded in domestic and international law was provided.
In addition, the attendees were informed about the expansion of the Ombudsman’s mandate according to the last amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman in the field of protection of children’s rights and other fields. The questions raised were answered.