Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən dövlət uşaq müəssisələrinə başçəkmələr davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin 3 saylı uşaq evinə başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanunu və Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müxtəlif yaş qruplarından olan uşaqların hüquqlarının təmini, habelə əvvəlki başçəkmələr zamanı müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması və verilmiş tövsiyələrin icra vəziyyətinin öyrənilməsindən ibarət olub.
Başçəkmə zamanı adıçəkilən müəssisənin bütün ərazisinə baxış keçirilib, sosial xidmətin təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb. Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə müəssisə rəhbərliyi, əməkdaşlar və uşaqlarla fərdi söhbətlər aparılıb.
Yekunda müəssisənin rəhbərliyi ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, yerində aradan qaldırılması mümkün olan məsələlərlə bağlı tövsiyələr verilib.

The Ombudsman's National Preventive Group continues to visit state-owned children's institutions
Members of the National Preventive Group (NPG) implemented a follow-up visit to child-care institution No. 3 of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population within the Ombudsman’s national preventive mechanism (NPM) mandate.
The object of the visit, which was organized in compliance with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman and the Law of the Republic “On the Rights of the Child,” was to follow up on the state of ensuring the rights of children of different ages, eliminating the previously found shortfalls, and the implementation status of given recommendations.
During the visit, all facilities of the social-care institution were inspected, and the current state relating to the organization of social services and documentation were checked. Private talks were held with the management and staff of the facility, along with the minor residents, in order to investigate the treatment issues.
At the end of the visit, legal awareness talks were held with the management of the facility, and proposed recommendations for addressing the issues that can be resolved immediately.