Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan olunması ilə bağlı müraciəti
18-05-2025 2482 dəfə oxunub
İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təşviqi Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Dövlət müstəqilliyimizin bərpasından sonra ölkəmizdə hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində ardıcıl və kompleks islahatlar həyata keçirilmiş, bu istiqamətdə fundamental hüquqi baza formalaşdırılmışdır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1998-ci il 18 iyun tarixində təsdiq olunmuş ilk “İnsan Hüquqlarının Müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” bu sahədə strateji fəaliyyətin əsasını qoymuşdur. Bu mühüm sənədə əsaslanaraq, Prezident cənab İlham Əliyevin 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə 18 iyun ölkəmizdə rəsmi olaraq İnsan Hüquqları Günü kimi təsis edilmişdir və həmin tarix hər il geniş şəkildə qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən bu əlamətdar gün ərəfəsində ənənəvi olaraq 18 may – 18 iyun tarixləri “İnsan Hüquqları Aylığı” elan olunur. Aylıq çərçivəsində hüquq və azadlıqların təbliği, ictimaiyyətin hüquqi biliklərinin artırılması, insan hüquqları sahəsində mövcud çağırışların müzakirəsi və milli səviyyədə həyata keçirilmiş fəaliyyətlərin ictimailəşdirilməsi nəzərdə tutulur. Xüsusi ilə qeyd edilməlidir ki, builki kampaniyada qanunun aliliyi, hüquq mədəniyyəti, hüquqi məsuliyyət və inklüziv cəmiyyət prinsiplərinin təbliği əsas mövzulardan biri olmalıdır.
Bu baxımdan, dövlət orqanları, bələdiyyələr, təhsil və mədəniyyət müəssisələri, tibb və sosial xidmət qurumları, penitensiar müəssisələr, qeyri-hökumət təşkilatları, media nümayəndələri və digər aidiyyəti qurumlar “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərə fəal şəkildə qoşulmağa, müxtəlif formatlı maarifləndirmə tədbirləri, müzakirələr, təlimlər və məlumatlandırıcı kampaniyalar keçirməyə dəvət olunurlar. Xüsusilə 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması nəzərə alınaraq, tədbirlərdə milli konstitusiya dəyərlərinin və qanunun aliliyinin təbliğinə xüsusi önəm verilməsi tövsiyə olunur.
Aylıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər və maarifləndirmə fəaliyyətləri barədə məlumatların #İnsanHüquqlarıAylığı və #HumanRightsMonth həştəqləri ilə sosial media platformalarında paylaşılması xahiş olunur.
Eyni zamanda, əhalinin bütün qruplarının, xüsusən sosial cəhətdən həssas, o cümlədən şəhid ailələrinin, müharibə iştirakçılarının, əlilliyi olan şəxslərin, uşaqların, ahılların, qaçqınların, keçmiş məcburi köçkünlərin, miqrantların hüquqlarının təmini məsələlərinə xüsusi həssaslıq göstərilməsi, hüquqi maarifləndirici vəsaitlərin hazırlanması, nəşri və əhali arasında yayılması, keçirilən tədbirlərin, çəkilən sosial çarxların audiovizual, çap, onlayn media, həmçinin teleradio kanalları, sosial şəbəkə hesabları vasitəsilə işıqlandırılması işində fəallıq nümayiş etdiriləcəyinə inanır və əvvəlcədən təşəkkürümü bildirirəm.

Appeal of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the “Human Rights Month”
18-05-2025 2485 dəfə oxunub
The protection and promotion of human rights and freedoms are one of the priority directions of the state policy in Azerbaijan. Following the restoration of a state independence, consistent and complex reforms have been carried out in the building of a legal state in our country, and fundamental legal bases were formed in this direction. “The State Program on the Protection of Human Rights,” which was approved at the initiative of the National Leader, Heydar Aliyev, on 18 June, 1998, laid down the strategic activity. Subject to this important document, 18 June, was officially established as a national Human Rights Day by the Order of 2007 issued by the country’s President, Ilham Aliyev and since then, this date has been marked every year.
On the eve of this significant day, the period of 18 May-18 June, was traditionally declared by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan as “Human Rights Month.” The month-long campaign aims to promote rights and freedoms, increase public legal awareness, discuss the existing challenges in the field of human rights, and publicize the broadcasting of the activities held at the national level. It must be noted specifically that advocating the rule of law, legal culture, legal accountability, and social inclusion principles should be the key subjects of discussions.
From this perspective, state institutions, municipalities, education and cultural facilities, health and social service institutions, penitentiary institutions, non-governmental organizations, media outlets, and other corresponding institutions are encouraged to participate actively in the events to be held during the “Human Rights Month,” and to organize various educational events, discussions, trainings, and awareness campaigns. Given that, particularly, 2025 was declared in our country as the “Year of the Constitution and Sovereignty,” it is recommended to pay special attention to promoting national constitutional values and the rule of law in these events.
In the course of the month-long campaign, it is kindly asked to share the information about the activities carried out and the educational events organized on social media platforms using the #HumanRightsMonth hashtag.
In addition, I believe and express my gratitude in advance for  demonstrating special sensitivity to ensuring the rights of all groups of the population, especially socially vulnerable groups, including families of martyrs, war veterans, persons with disabilities, children, the elderly, refugees, former internally displaced persons, and migrants; preparing legal educational materials; publication and distribution among the population; and covering events and social videos through audiovisual, print, and online media, as well as TV and radio channels and social media accounts.