Səbinə Əliyeva İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının Baş Assambleyasında və İdarə Heyətinin iclasında iştirak edib
14-05-2025 1444 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İran İslam Respublikasında keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) İdarə Heyətinin iclasında və Assosiasiyanın Baş Assambleyasında iştirak edib.
Tədbirlərdə çıxışı zamanı Ombudsman Azərbaycanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyətlərdə fəal şəkildə iştirak etdiyini, bir sıra mühüm qlobal tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini bildirib.
Müvəkkil ötən il Assosiasiya çərçivəsində üzv təsisatlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsi və birgə fəaliyyətin artırılmasından məmnunluqla bəhs edib, əhalinin həssas qruplarının, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi istiqamətində işlərin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan Ombudsmanının mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi üzrə həyata keçirdiyi fəaliyyəti, eləcə də təsisatın ötən müddətdə fəaliyyəti barədə məlumat verən Səbinə Əliyeva əhalinin həssas qruplarının hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülmüş işlərdən, əldə olunmuş müsbət təcrübədən bəhs edib.
Müasir dövrün mühüm problemlərindən biri kimi məcburi miqrasiyanı xüsusi qeyd edən Səbinə Əliyeva Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlının doğma torpaqlarından zorla qovularaq qaçqın düşdüyünü və onların fundamental hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulduğunu bildirib. Ombudsman həmin şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və doğma torpaqlarına qayıdışının təmini istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Müvəkkil Ermənistan tərəfindən ərazilərimizdə basdırılmış minaların insanların həyat və sağlamlıqlarının itirilməsinə səbəb olduğunu, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına geri qayıdışı və təhlükəsiz yaşaması üçün ciddi təhdid yaratdığını, basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin hələ də ölkəmizə təhvil verilmədiyini bildirib. Ombudsman bununla bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə dəfələrlə müraciət etdiyini, bu problemin həlli istiqamətində əməli tədbirlərin görülməsi ilə bağlı çağırışlar edildiyini, lakin bu günədək hər hansı bir nəticənin əldə olunmadığını vurğulayıb.
İƏT OA çərçivəsində cari ildə məcburi miqrasiyaya dair maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayan Ombudsman bu təşəbbüslərin insan hüquqlarının qorunması və təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Tədbirlərdə Assosiasiyaya üzv ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları arasında əməkdaşlığın artırılmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb, qarşılıqlı fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb.
Ombudsman, həmçinin beynəlxalq media nümayəndələrinə, eləcə də İran İslam Respublikasının yerli media nümayəndələrinə müsahibələr verib, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.

Sabina Aliyeva participated in the Meetings of the General Assembly and Board of Directors of the OIC Association of Ombudsmen
14-05-2025 1446 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the Meetings of the Board of Directors and the General Assembly of the Association of Ombudsmen of the Organization of Islamic Cooperation (OIC OA), held in the Islamic Republic of Iran.
During her speech at the meetings, the Ombudsman noted that Azerbaijan actively participates in activities carried out within the framework of the Organization of Islamic Cooperation and hosts a number of important global events.
The Ombudsman spoke with satisfaction about the strengthening of relations and increased joint activities between member institutions within the Association last year, and emphasized the importance of continuing work to protect and promote the rights of vulnerable groups of the population, including persons with disabilities.
Sabina Aliyeva, who provided information about the mandate of the Ombudsman of Azerbaijan, its activities in the protection of human rights and freedoms, as well as the institution's activities in the past period, spoke about the work done to protect the rights of vulnerable groups of the population and the good experience gained.
Noting forced migration as one of the important problems of the modern era, Sabina Aliyeva said that as a result of Armenia's ethnic cleansing policy, hundreds of thousands of Azerbaijanis were forcibly expelled from their native lands and became refugees, and their fundamental rights and freedoms were grossly violated. The Ombudsman provided information on the measures taken to protect the rights of these individuals and ensure their return to their native lands.
The Commissioner stated that the mines planted by Armenia in our territories have caused the loss of life and health of people, pose a serious threat to the return of former IDPs to their native lands and their safe living, and that accurate maps of the buried mines have not yet been handed over to our country. The Ombudsman emphasized that she has repeatedly appealed to the international community in this regard and called for practical measures to be taken to resolve this problem, but no results have been achieved to date.
Emphasizing the need to hold awareness-raising events on forced migration within the framework of the OIC OA this year, the Ombudsman stated that these initiatives are of great importance in terms of protecting and promoting human rights.
The events highlighted the importance of increasing cooperation between the ombuds and NHRIs of the Association's Member States, and mutual exchange of views and discussions were held.
The Ombudsman also gave interviews to international media representatives, as well as local media representatives of the Islamic Republic of Iran, and provided detailed information on the measures taken to protect human rights and freedoms in our country.