Ombudsman “Konstitusiya və Suverenlik - hüquqi dövlətin mühüm amilləri” mövzusunda elmi-praktiki konfransda iştirak edib
07-05-2025 1412 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Konstitusiya və Suverenlik - hüquqi dövlətin mühüm amilləri” mövzusunda elmi-praktiki konfransda iştirak edib.
Tədbirdə Müvəkkil “Müstəqil və suveren Azərbaycan dövlətində insan hüquqlarının müdafiəsində Ombudsmanın Konstitusiya Məhkəməsi ilə əməkdaşlığının əhəmiyyəti” mövzusunda çıxış edərək, Ulu Öndərin bilavasitə müəllifi olduğu Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının ölkəmizdə demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu üçün hüquqi baza rolunu oynadığını və dövlətin gələcək inkişafına təkan verdiyini qeyd edib.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunmasının Konstitusiyanın əsas hədəflərindən birini təşkil etdiyini bildirən Ombudsman Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam olaraq bərpa edildiyini, bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi sahəsində həyata keçirilən institusional islahatların insan hüquq və azadlıqlarının daha etibarlı müdafiəsinə zəmin yaratdığını qeyd edib, həmin islahatlar çərçivəsində Ombudsmanın mandatının beynəlxalq hüquq normalarından irəli gələrək genişləndirilməsi ilə bağlı əhəmiyyətli təşəbbüslərin irəli sürüldüyünü söyləyib.
Müvəkkil “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərlə bərabərlik hüququnun təmin edilməsi, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və digər sahələrdə mandatının genişləndirildiyini qeyd edib.
Ombudsman Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edərək, bu əməkdaşlığın insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli təmini baxımından xüsusi önəm daşıdığını, Əsas Qanunun aliliyinin təmin edilməsi və hüquqi müdafiə mexanizmlərinin effektivliyinin artırılması məqsədlərinə xidmət etdiyini bildirib.

The Ombudsman participated in the scientific-practical conference on the topic "Constitution and Sovereignty - Important Factors of the Legal State"
07-05-2025 1416 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the scientific-practical conference on the topic "Constitution and Sovereignty - Important Factors of a Legal State" organized by the Constitutional Court  to mark the 102nd anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev.
The Ombudsman at the event, spoke on the topic "The Importance of the Ombudsman's Cooperation with the Constitutional Court in the Protection of Human Rights in the Independent and Sovereign State of Azerbaijan." She pointed out that the Constitution of Azerbaijan, authored by the National Leader, plays the role of a legal basis for building a democratic, legal, secular state in the country and gives impetus to the future development of the state.
S. Aliyeva stated that that the protection of Azerbaijan's state independence, sovereignty and territorial integrity is one of the main goals of the Constitution. It was also said that under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the internationally recognized territories and sovereignty of our country have been fully restored, and peace and stability have been ensured in the region.
S. Aliyeva noted that institutional reforms implemented in the field of improving legislation have created the basis for more reliable protection of human rights and freedoms, and said that within the framework of these reforms, significant initiatives have been put forward to expand the mandate of the Ombudsman based on international legal norms.
The Ombudsman noted that the recent amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan have expanded the mandate in ensuring the right to equality, preventing discrimination, and other areas.
The Ombudsman underlined that this cooperation is of particular importance in terms of the effective protection of human rights and freedoms, and serves the goals of ensuring the supremacy of the Organic Law and increasing the effectiveness of legal protection mechanisms.