Ombudsman “Rəqəmsallaşma və süni intellektin iş yerlərinə təsiri” mövzusunda keçirilən konfransda iştirak edib
28-04-2025 1632 dəfə oxunub
Azərbaycan respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Rəqəmsallaşma və süni intellektin iş yerlərinə təsiri” mövzusunda keçirilən konfransda iştirak edib.
Konfransda çıxışı zamanı Müvəkkil ölkəmizdə rəqəmsal idarəetmənin inkişafı və süni intellektin tətbiqi sahəsində əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini, ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın xüsusi önəm daşıdığını bildirib.
Ombudsman rəqəmsal texnologiyalardan istifadənin artmasını nəzərə alaraq, əmək hüququ və məşğulluq sahələrində yeni yanaşmaların tətbiqinin vacib olduğunu, süni intellekt konsepsiyasına keçidin insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması və texnoloji tərəqqinin insan hüquqlarına mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsi ilə şərtləndiyini qeyd edib.
Müvəkkil dövlət orqanları, vətəndaş cəmiyyəti institutları və özəl sektorun birgə əməkdaşlığı ilə yeni texnologiyalarla bağlı hədəf qrupları üzrə təlimlərin keçirilməsinin, təkrar təhsil imkanlarının genişləndirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Ombudsman, həmçinin səlahiyyətləri çərçivəsində süni intellektin insan hüquqlarına təsiri vəziyyətinin monitorinqi, şikayətlərin araşdırılması, maarifləndirmə işinin təşkili, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və bu sahədə dövlət proqramlarının icrası prosesinin təhlili üzrə fəaliyyətini aidiyyəti qurumlarla əməkdaşlıqda davam etdirəcəyini diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman participated in the conference “Impact of Digitalization and Artificial İntelligence to the Workplaces”
28-04-2025 1635 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva, participated in the conference “Impact of Digitalization and Artificial İntelligence to the Workplaces.”
While speaking at the conference, the Commissioner highlighted that notable steps have been taken in the country to advance digital governance and implement artificial intelligence. She emphasized the particular significance of the "AI Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028," which was approved by a Presidential Decree.
The Ombudsman noted that the given the increased AI usage, it is necessary to approach labor law and employment from new perspectives, the transition of the concept of AI is conditioned by ensuring human rights and freedoms and minimizing the negative impacts of technologies progress on human rights.
The Ombudsman noted the necessity of conducting trainings on new technologies for target groups and expand re-education opportunities, in collaboration with state bodies, civil society organizations, and the private sector.
The Ombudsman also noted that, within the scope of her powers, she will continue her activities in cooperation with relevant institutions on monitoring the impact of AI on human rights, investigating complaints, organizing awareness-raising activities, improving legislation, and analyzing the implementation process of state programs in this area.