“Bərabərlik hüququnun təmini, təbliği və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib
25-04-2025 1878 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında “Bərabərlik hüququnun təmini, təbliği və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Tədbirdə Bakı şəhəri üzrə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və digər aidiyyəti qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı giriş nitqi ilə çıxış edərək, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, yeni səmərəli hüquq müdafiə mexanizmlərinin yaradılması, qanunvericilikdə bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması sahəsində mövcud normalar, Ombudsmanın bu sahədə malik olduğu mandat və həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verərək bu istiqəmətdə birgə əməkdaşlığın önəm daşıdığını bildirib.
Aparat rəhbəri Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklər barədə məlumat verib, bərabərlik hüququnun təmini, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və digər sahələrdə Müvəkkilin mandatının genişləndiyini diqqətə çatdırıb. O, bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması məqsədilə Ombudsman Aparatında müvafiq struktur bölmə və monitorinq qrupunun yaradıldığını, bu tədbirlərin inklüziv cəmiyyətin təşviqinə yönəldiyini və ayrı-seçkilik hallarının qarşısının alınmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin Ombudsman Aparatının Bərabərlik hüququnun təmin edilməsi sektorunun müdiri Cavidan Qorçiyev “Bərabərlik hüququ və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması: İnsan hüquqları kontekstində əsas prinsiplər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, bərabərlik hüququnun hüquqi əsasları, tətbiq mexanizmləri və qarşıda duran əsas məsələlər barədə geniş məlumat verərək, bu istiqamətdə aparılan işlər və gələcək perspektivlərə toxunub.
Daha sonra Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Bərabərlik hüququnun təmini” mövzusunda hazırlanmış maariflədirici videoçarx nümayiş etdirilib.
Yekunda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, aktual problemlər, onların həlli yolları, həmçinin qurumlar arasında, eləcə də vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

An enlightening event on “Ensuring and Promoting the Right to Equality and Non-Discrimination” was organized
25-04-2025 1794 dəfə oxunub
An enlightening event on “Ensuring and Promoting the Right to Equality and Non-discrimination” was organized in the Office of the Human Rights Commissioner of the Republic of Azerbaijan. The event had brought together the representatives from executive authorities, civil society members, and others.
The head of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanli, in his opening speech, provided extensive information about national reforms in the field of human rights and freedoms, new efficient legal remedies developed, as well as the existing legal framework to ensure the right to equality and prevent discrimination, the Ombudsman’s mandate, and activities in the relevant field. He also emphasized the importance of mutual cooperation.
He also spoke about the latest changes made to the Constitutional Law on the Ombudsman, which conferred on the Ombudsman new competences to ensure the equality of rights and non-discrimination, etc. He also added that for this purpose, a relevant structural unit dealing with equality and non-discrimination issues, as well as a monitoring group within the premises of the Ombudsman Office, were established. The key role of these actions in promoting inclusive society and eliminating discriminative matters was underlined.
The head of the Equality Unit in the Ombudsman Office, Javidan Gorchiyev, made a PPT on “Ensuring the right to equality and combating discrimination: core human rights principles.” He shed light on the legal basis of the right to equality, applicable mechanisms, and tasks ahead. The work done and future perspectives were also touched upon.
Then, the educational video on equality prepared at the initiative of the Ombudsman, Sabina Aliyeva, was played.
At the end, current problems, solutions, and possible prospects of mutual collaboration between public and civil society organizations were discussed.