“Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” mövzusunda növbəti tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən Gəncə Psixiatriya Xəstəxanasının əməkdaşlarının iştirakı ilə “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə Regional Mərkəzin rəhbəri Səbuhi Abbasov çıxış edərək, psixiatrik müəssisələrdə müalicə alan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində Ombudsmanın fəaliyyəti barədə məlumat verib, Ombudsman yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupunun yaradıldığını bildirib.
Eyni zamanda, iştirakçılara Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm mandatı, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklər, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəaları barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçılar tərəfindən verilən suallar cavablandırılıb.

The next event on “Mental Health and Human Rights” was held
The West Regional Center of the Human Rights Commissioner of Azerbaijan organized a legal educational event on “Mental Health and Human Rights” at the Ganja Psychiatric Hospital for the staff of the medical facility.
The Head of the Regional Center, Sabuhi Abbasov, spoke at the event about the Ombudsman’s activities to ensure the rights and freedoms of patients of the psychiatric clinics, also emphasizing that a working group on “Mental Health and Human Rights” was created under the Ombudsman.
Furthermore, he shed light on the activities carried out within the NPM mandate, the last amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman, and the provisions of the Law “On Psychiatric Assistance” of the Republic of Azerbaijan. The questions of the attendees were answered.