“Azərbaycan dövləti daim insan hüquqlarının təminatçısıdır” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
18-04-2025 1438 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cənub Regional Mərkəzinin, Masallı Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi və Masallı rayon Mərkəzi Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan dövləti daim insan hüquqlarının təminatçısıdır” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Regional Mərkəzin rəhbəri Ziya İsmayılov çıxış edərək, 1995-ci il noyabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının qəbul olunduğunu, insan hüquq və azadlıqlarına geniş yer verildiyini, bununla da ölkəmizdə genişmiqyaslı qanunvericilik və institusional islahatların əsasının qoyulduğunu qeyd edib.
Eyni zamanda, Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verilib, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununda edilmiş son dəyişikliklərdən bəhs olunub, iştirakçılara maarifləndirici vəsaitlər təqdim edilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A legal education event “Azerbaijan as a guarantor of the protection of human rights”
The South Regional Center of the Ombudsman of Azerbaijan, in coooperation with the Masalli Museum of History and Local Folklore and the central library of the district, held an educational event, entitled “Azerbaijan as a guarantor of the protection of human rights.”
The Head of the Regional Center, Ziya Ismayilov, noted in his speech that the Constitution of Azerbaijan, which was adopted on 12 November 1995, provides for a wide range of human rights and freedoms, thus facilitating extensive legislative and institutional reforms in the country.
Furthermore, the participants were informed about Ombudsman's activities in the field of the protection of human rights and freedoms, about the new mandate conferred to the Commissioner in accordance with the last amendments to the Constitutional Law, and educational materials were presented to the participants, and the questions raised were answered.