Ombudsman İnsan Alverinə qarşı mübarizə üzrə QHT Koalisiyasının üzvləri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İnsan Alverinə qarşı mübarizə üzrə QHT Koalisiyasının sədri Mehriban Zeynalova ilə görüşüb. Görüşdə Koalisiyanın üzvləri Şəmsəddin Əliyev və Gülayə Səfərova da iştirak ediblər.
Müvəkkil görüş zamanı insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində qabaqlayıcı tədbirlərin, eləcə də ictimai məlumatlılığın artırılması və qurbanların hüquqlarının müdafiəsinin daim diqqət mərkəzində olduğunu bildirib və bir sıra işlərdə vətəndaş cəmiyyətinin institutlarının da bu prosesdə fəal iştirakının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ombudsman yerli qeyri-hökumət təşkilatları ilə təsisatın sıx əməkdaşlığının olduğunu bildirib, müvafiq sahədə vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığa dəstəyini ifadə edib.
Görüş zamanı məişət zorakılığı, insan alveri qurbanlarına xidmətlərin göstərilməsi istiqamətində çətinliklər, habelə qanunsuz əmək fəaliyyətinə cəlb olunan uşaqlar, erkən nikah və digər məsələlər, eləcə də bu sahələrdə milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti müzakirə edilib.
Gələcəkdə birgə tədbirlərin təşkili, eləcə də müvafiq dövlət qurumları və ictimai təşkilatlar arasında koordinasiyanın artırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflərin icrası müzakirə olunub.

The Ombudsman met with Members of the NGO Coalition Against Human Trafficking
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, met with Mehriban Zeynalova, the Chairperson of the NGO Coalition Against Human Trafficking. Members of the coalition, Shamsaddin Aliyev and Gulaya Safarova, also attended the meeting.
During the meeting, the Ombudsman emphasized that preventive measures in the fight against human trafficking, increasing public awareness, and protecting the rights of victims remain key priorities. She stressed the importance of the active participation of civil society organizations in these efforts.
The Ombudsman noted that her institution cooperates closely with local non-governmental organizations. She expressed her continued support for collaboration with members of civil society in this field.
The discussions also covered issues such as domestic violence, challenges in providing services to victims of human trafficking, the involvement of children in illegal labor, early marriages, and other related issues. The participants emphasized the importance of taking appropriate measures to improve national legislation in these areas.
The meeting also included an exchange of views on organizing joint future activities and improving coordination between relevant state bodies and public organizations. Proposals for the implementation of these ideas were discussed.