Ombudsmanın Şimal və Şimal-Qərb regional mərkəzləri tərəfindən psixi sağlamlıq və insan hüquqları mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib
19-03-2025 1617 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal və Şimal-Qərb regional mərkəzləri tərəfindən Quba Rayonlararası Psixonevroloji Mərkəzində və Şəki Rayon Psixiatriya Xəstəxanasında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” və “Psixi sağlamlıq və psixi xəstəliklərdən əziyyət çəkən şəxslərin hüquqları” mövzularında hüquqi maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub.
Tədbirlərdə psixi sağlamlıq problemləri ilə yaşayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinin Ombudsmanın fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğu bildirilib, bu sahədə həyata keçirilən fəaliyyət barədə məlumat verilib. Müvəkkilin təşəbbüsü ilə Ombudsmanın yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində işçi qrupun yaradıldığını diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, “Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununda edilmiş dəyişikliklər, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm mandatı, “916” Çağrı Mərkəzi, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəaları barədə də ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The Ombudsman's North and Northwest Regional Centers held legal educational activities on mental health and human rights
19-03-2025 1551 dəfə oxunub
The North and Northwest Regional Centers of the Ombudsman of Azerbaijan held legal-awareness events on the topics "Mental health and human rights" and "Rights of persons with mental health disorders and mental illness" at the Guba Interregional Psychoneurological Center and the Sheki Regional Psychiatric Hospital.
At the events, it was said that the protection of the rights of persons living with mental health problems  is one of the activity directions of the Ombudsman, and the participants were informed about activities carried out in this field. Also, it was emphasized that at the initiative of the Commissioner a Working Group on Mental Health and Human Rights was established under the Ombudsman.
Furthermore, comprehensive information on the amendments made in the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, the mandate of the Ombudsman's National Preventive Mechanism, the Call Center “916”, and the Law on Psychiatric Assistance was  provided, and the questions of the participants were answered.