Psixonevroloji Sosial Xidmət Müəssisələrinin əməkdaşları üçün hüquqi maarifləndirici tədbirlər keçirilib
05-03-2025 1649 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Göygöl rayonu 3-saylı və Gəncə şəhər 4-saylı Psixonevroloji Sosial Xidmət Müəssisələrinin əməkdaşları üçün “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” mövzusunda hüquqi maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub.
Regional Mərkəzin rəhbəri Səbuhi Abbasov tədbirlərdə çıxış edərək, psixi sağlamlıq problemləri ilə yaşayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və reabilitasiyasının təmini sahəsində həyata keçirilən fəaliyyət barədə məlumat verib, Müvəkkilin təşəbbüsü ilə Ombudsmanın yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirlərdə, həmçinin Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizmin mandatı, eləcə də “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununda edilmiş son dəyişikliklər, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəaları və sadalanan qanunvericilik aktlarının tətbiqi barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Legal Awareness Activities Conducted for Employees of Psychoneurological Social Service Institutions
05-03-2025 1623 dəfə oxunub
The West Regional Center of the Ombudsman of Azerbaijan organized legal awareness activities on the topic of “Mental Health and Human Rights” for staff of Psychoneurological Social Service Institutions under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan in Social Service Institution No. 3 Goygol district  and Social Service Institution No. 4 in Ganja city.
The head of the Regional Center, Sabuhi Abbasov, delivered a speech at the events, providing information about activities carried out to protect the rights and ensure the rehabilitation of individuals with mental health disorders. It was noted that a Working Group on “Mental Health and Human Rights” was created under the Ombudsman Office at the initiative of the Ombudsman.
During the events, detailed information was provided on the mandate of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism, as well as the amendments to the Constitutional Law “On the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan” and the provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Psychiatric Assistance.” The practical application of these legislative acts was explained, and participants’ questions were answered.