“Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə bağlı regionlarda silsilə maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal, Şimal-Qərb, Qərb və Cənub regional mərkəzləri tərəfindən Xızı, Şəki, Mingəçevir, Oğuz, Samux, Daşkəsən və Yardımlıda ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə 2025-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə əlaqədar silsilə maarifləndirmə tədbirləri təşkil edilib.
“İnsan hüquqlarının konstitusion təminatları”, “Konstitusiyanın aliliyi və onun hüquqi qüvvəsi”, “Konstitusion hüquqların müdafiəsi mexanizmləri”, “Suverenliyin qorunmasında dini, mənəvi həmrəyliyin rolu” və digər mövzularda keçirilmiş tədbirlərdə çıxışlar zamanı 1995-ci il noyabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının qəbul olunması ilə ölkəmizdə genişmiqyaslı qanunvericilik və institusional islahatların əsasının qoyulduğunu qeyd edilib.
Həmçinin Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Zəfər və 2023-cü il sentyabrın 19–20-də həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa edildiyi, Azərbaycan Konstitusiyasının hüquqi qüvvəsinin bütün ərazilərdə bərqərar olduğu diqqətə çatdırılıb.

A series of awareness-raising events were held in the regions in connection with the "Year of the Constitution and Sovereignty"
04-03-2025 1942 dəfə oxunub
A series of awareness-raising events were held in the regions  in connection with the "Year of the Constitution and Sovereignty"
The Ombudsman’s North, North-West, West, and South Regional Centers organized a series of awareness-raising events in Khizi, Sheki, Mingachevir, Oghuz, Samukh, Dashkesan, and Yardimli in connection with the declaration of 2025 as the "Year of Constitution and Sovereignty" in Azerbaijan by the Presidential Decree.
Events were held on the topics of "Constitutional guarantees of human rights", "Supremacy of the Constitution and its legal force", "Mechanisms for the protection of constitutional rights", "The role of religious and spiritual solidarity in the protection of sovereignty," etc. During speeches, it was highlighted that the adoption of the first Constitution of the Republic of Azerbaijan on November 12, 1995 laid the foundation for large-scale legislative and institutional reforms in the country.
It was also noted that as a result of the Victory achieved in the Patriotic War and the local anti-terrorist operations carried out on September 19-20, 2023, the territorial integrity and sovereignty of our country have been fully restored, and the legal force of the Constitution of Azerbaijan has been established in all territories.