Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib
27-02-2025 1425 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal, Qərb, Şimal-Qərb və Cənub regional mərkəzləri tərəfindən Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər təşkil olunub.
Tədbirlərdə Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar tarixi həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Müvəkkil tərəfindən görülən işlərdən ətraflı bəhs edilib, hər il ənənəvi olaraq Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarına bəyanat ünvanlandığı bildirilib.
Eyni zamanda, bu cinayət əməlinin beynəlxalq hüquq çərçivəsində soyqırımı aktı kimi tanınmasının, cinayətkarların ədalət mühakiməsi qarşısında cavab vermələrinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.

Ombudsman’s Regional Centers held a series of events dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide
27-02-2025 1342 dəfə oxunub
The Ombudsman’s  North, West, Northwest, and South Regional Centers organized a series of events dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide.
The information about activities carried out by the Ombudsman for the purpose of conveying the realities of the Khojaly genocide to the world community was noted, and it was noted that annually, a statement is issued and sent to international organizations, ombudspersons, and NHRIs of other countries on the anniversary of the Khojaly genocide.
Furthermore, the importance of recognizing this criminal act as an act of genocide under international law and of bringing the perpetrators to justice was highlighted.