Ombudsman 2024-cü il üzrə məruzəsini təqdim edib
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun 14-cü maddəsinə uyğun olaraq, Ombudsmanın ölkədə insan hüquqlarının qorunması haqqında 2024-cü il üzrə məruzəsi hazırlanıb.
Cari il bitdikdən sonra iki aydan gec olmayaraq Ombudsman illik məruzəni Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edir və həmin məruzə ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edir. İllik məruzə, eyni zamanda, Nazirlər Kabinetinə, Konstitusiya Məhkəməsinə, Ali Məhkəməyə və Baş prokurora göndərilir.
Ombudsmanın ötən il üzrə məruzəsi Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada 2025-ci ilin 24 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilib və müvafiq dövlət qurumlarına göndərilib.
2024-cü il üzrə məruzədə İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət orqanları, bələdiyyələr və digər qurumlar, vəzifəli şəxslər tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi, insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması sahəsində fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə və elmi-analitik işin nəticələri, ictimaiyyətlə və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq əlaqələri, həmçinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmin edilməsinə yönəlmiş təklif və tövsiyələri öz əksini tapıb.

The Ombudsman presented 2024 Annual Report
The Ombudsman’s 2024 Report on the Protection of Human Rights in Azerbaijan was prepared, according to article 14 of the Constitutional Law of the Republic of Azerbaijan, "On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan."
No later than 2 months after the end of the current year, the Ombudsman submits the annual report to the country’s President and presents the report to the Parliament. The annual Report is also sent to the Cabinet of Ministers, the Constitutional and Supreme Courts, and the Prosecutor General.
The Ombudsman’s last year report was submitted to the country’s President and sent to the relevant state institutions on February 24, 2025, in accordance with the procedure established by the Constitutional Law.
The 2024 Report reflects the Ombudsman’s activities in the field of restoration of human rights and freedoms enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in the international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party and violated by governmental, municipal and bodies bodies and officials of the Republic of Azerbaijan, prevention of human rights violations, the results of awareness raising and scientific-analytical activity, cooperation with the public and civil society institutions, international relations, as well as suggestions and recommendations proposed for more effective provision of human and citizens rights and freedoms.
The report will be released to the public through the media following its hearing in the Parliament.