Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində təcrübə mübadiləsi təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) və Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu (TİHEK) arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq, qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində təcrübə mübadiləsinin səmərəli təşkili istiqamətində birgə fəaliyyət davam etdirilir.
Belə ki, Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti sahəsində formalaşmış ölkə təcrübələrinin mübadiləsi, bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə TİHEK-in sədri Muharrem Kılıçın dəvəti əsasında Ombudsman Səbinə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasının Qaziantep şəhərində təcrübə mübadiləsində olub.
Səfər müddətində Qaziantep Şehitkamil açıq tipli cəzaçəkmə müəssisəsinə və Qaziantep Şehitkamil Ərazi Polis İdarəsinin müvəqqəti saxlanma yerlərinə başçəkmələr təşkil olunub. Nümayəndə heyəti müəssisələrdəki qanunvericilik əsaslı yeniliklərlə, saxlanılan şəxslər üçün yaradılan imkanlarla, ümumi şəraitlə, eləcə də həmin şəxslərin hüquqlarının təmini vəziyyəti, burada formalaşmış təcrübə ilə yaxından tanış olub.
Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun yeni açılmış Qaziantep bürosu da ziyarət olunub. TİHEK-in ilk bürosu barədə ətraflı təqdimatlar verilib. Azərbaycan Ombudsmanın regional mərkəzlərinin illərdir formalaşmış təcrübəsi barədə Səbinə Əliyevanın təqdimatı maraqla qarşılanıb. Hər iki qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb, qarşılıqlı şəkildə suallar cavablandırılıb.
Səfər çərçivəsində, həmçinin Qaziantep Böyükşəhər bələdiyyə sədri Fatma Şahin, Şahinbey rayon bələdiyyə sədri Mehmet Tahmazoğlu, şəhər valisi Kemal Çeber, Qaziantep Baş prokuroru İsmail Karataş ilə görüşlər də keçirilib.

05-02-2025 1906 dəfə oxunub
The Human Rights and Equality Institution of Türkiye (HREİT) and the Office of Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, continue conducting joint activities to extend mutual and effective cooperation to protect freedoms and human rights and share experiences according to the MoU between them.
At the invitation of HREİT Chairman Muharrem Kılıç, a delegation headed by Ombudsman Sabina Aliyeva took part in an experience exchange program in Gaziantep, Türkiye, to share national preventive mechanism experiences and further develop cooperation in this field.
The temporary detention facility of the police department and open penitentiary institution in the Gaziantep Şehitkamil District were monitored during the visit. The delegation members closely familiarized themselves with the reforms established in these institutions according to the legislation, the facilities created for detainees, general detention conditions, and the situation of protection of rights of detained persons, as well as the established practices.
The delegation members also visited the office of the HREİT newly opened in Gaziantep. The delegation members were given detailed information about HREIT’s first regional office. The longstanding experience  shared by Sabina Aliyeva regarding the regional centers of the Azerbaijani Ombudsman was met with great interest. Both institutions exchanged views and experiences on their areas of activity, and questions were answered mutually.
As part of the visit, meetings were also held with Fatma Şahin, the Mayor of Gaziantep Metropolitan Municipality, Mehmet Tahmazoğlu, the Mayor of Şahinbey District, Kemal Çeber, the Governor of Gaziantep, and İsmail Karataş, the Chief Prosecutor of Gaziantep.