Ombudsman “Human Rights Watch” təşkilatına açıq məktub ünvanlayıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Human Rights Watch” (HRW) təşkilatının icraçı direktoru Tirana Hassana açıq məktub ünvanlayıb.
Məktubda sözügedən təşkilatın dünya ölkələri ilə bağlı 2024-cü il hesabatının Azərbaycana dair hissəsində ölkəmizə qarşı qərəzli və birtərəfli yanaşmanın nümayiş etdirildiyi bildirilib.
Eyni zamanda, HRW-nun öz hesabatını hazırlayarkən geniş ictimaiyyətə açıq olan, Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, o cümlədən işgəncələrin qarşısının alınması sahəsində fəaliyyətinin də əhatəli şəkildə yer aldığı illik və paralel hesabatlarına istinad etmək əvəzinə, şübhəli və qərəzli mənbələrə əsaslandığı qeyd edilib, habelə təşkilatın hesabatında qeyd edilən bir sıra şəxslərlə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvlərinin görüşdüyü, onlara qarşı heç bir işgəncə və ya pis rəftar faktının aşkar edilmədiyi bildirilib.
Məktubda Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması sahəsində effektiv müzakirələrin həyata keçirildiyi COP29 çərçivəsində iqlim dəyişmələri nəticəsində baş vermiş fəsadların aradan qaldırılması məqsədilə mühüm qərarların qəbul edilməsinə baxmayaraq, HRW-nun öz hesabatında aktual problemlər üzrə əldə olunan bu uğurları nəzərə almadığı diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, məktubda Azərbaycanın uzun illər Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə məruz qalması, nəticədə bir milyondan çox soydaşlarımızın fundamental hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulması, işğala son qoyulduqdan sonra keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətlə qayıdışının bərpası istiqamətində görülən işlər, insanların həyat və sağlamlığına mühüm təhdid yaradan mina problemi, habelə yüz minlərlə azərbaycanlının Ermənistandan zorla qovularaq qaçqın düşməsi faktlarının hesabatda nəzərə alınmadığı və nəticədə Azərbaycana qarşı ikili standartların nümayiş etdirildiyi bildirilib.
Ombudsman “Human Rights Watch” təşkilatını öz hesabatlarını hazırlayarkən qərəzsiz yanaşma sərgiləməyə, ədalətli olmağa və təsdiqlənmiş faktlara əsaslanmağa çağırıb.

The Ombudsman addressed an open letter to the Human Rights Watch
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, addressed an open letter to Tirana Hassan, Executive Director of Human Rights Watch (HRW).
The letter states that the chapter concerning Azerbaijan of the noted organization's World Report 2024 demonstrates a biased and one-sided approach towards our country.
It was also noted that HRW used dubious and biased sources to prepare its report rather than referring the Ombudsman's publicly accessible annual and parallel reports, which thoroughly cover activities in the protection of human rights and freedoms, including the prevention of torture. The letter also said that the Ombudsman's National Preventive Group members have spoken with a number of the people indicated in the organization’s report and no evidence of torture or other cruel treatment was found.
The letter highlighted that even though Azerbaijan hosted COP29, where productive discussions on addressing climate change were held and important decisions were reached to eliminate its consequences, HRW neglected to recognize these achievements in addressing the critical issues in its report.
The letter further highlighted HRW failed to acknowledge Azerbaijan’s long-standing exposure to Armenia’s occupation policy, which resulted in the flagrant violation of the fundamental rights and freedoms of over one million Azerbaijanis; also, the ongoing efforts to ensure the safe and dignified return of former internally displaced persons (IDPs) to their homes, the serious threat posed by landmines to human life and health, and the forced eviction of hundreds of thousands of Azerbaijanis from Armenia. The omission of these critical issues in the report was perceived as an example of double standards against Azerbaijan.
The Ombudsman urged the Human Rights Watch to act impartially, fairly, and base on the verified facts when preparing its reports.