Qusarda yerləşən İntizam xarakterli hərbi hissəyə başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin Qusar rayonunda yerləşən İntizam xarakterli hərbi hissəsinə başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd bu hərbi hissədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin daxili intizam qaydalarına və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin araşdırılması olub.
Başçəkmə zamanı hərbi hissənin karantin yerinə, həbs otağına, anbarına, qısa və uzunmüddətli görüş otağına, mətbəxinə və yeməkxanasına baxış keçirilib, bir sıra nöqsanlar aşkar edilib.
Başçəkmə zamanı, həmçinin cəza çəkən hərbi qulluqçular konfidensial qaydada qəbul edilib, onlara hüquq və vəzifələri və Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunub.
Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən hərbi hissənin rəhbərliyinə Ombudsmanın “916” Çağrı Mərkəzi barədə məlumatları özündə əks etdirən lövhələr təqdim edilib və həmin lövhələr operativ qaydada hərbi hissənin görünüşü aydın olan yerlərinə yerləşdirilib.
Yekunda hərbi hissənin rəhbərliyi ilə milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, aşkar edilən çatışmazlıqlar diqqətə çatdırılmaqla onların aradan qaldırılması istiqamətində, həmçinin saxlanma şəraitinin və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

A visit was made to the Disciplinary Military Unit located in Gusar
Employees of the Ombudsman's Office conducted a monitoring of the Gusar district's Disciplinary Military Unit of the Ministry of Defense on the instructions of Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan.
The purpose of the visit was to examine the conditions of detention and treatment in this military unit, as well as the state of ensuring the rights of detainees in accordance with internal disciplinary rules and international standards. The visit was conducted in compliance with the requirements of the Constitutional Law on the Ombudsman and the OPCAT.
During the visit, the quarantine area, detention room, warehouse, short and long-term meeting room, kitchen, and dining room of the military unit were inspected, and a number of shortcomings were discovered.
During the visit, military servants serving sentences were confidentially received, and they were informed of their rights, responsibilities, and the Ombudsman's competences.
The posters with information on the Ombudsman's "916" Call Center were presented to the military unit by the Ombudsman’s staff, and they were immediately hung in publicly visible places throughout the military unit. Lastly, a legal education talk based on national and international laws was held with the military unit management. They were outlined the shortcomings found and offered appropriate recommendations on how to eliminate them, along with enhancing documentation and detention conditions.