16-01-2025 1457 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türk Dövlətləri Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının (TÜRKOMB) növbəti iclasında iştirak edib.
Türkiyənin, Özbəkistanın, Qazaxıstanın ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbərlərinin və nümayəndələrinin də iştirak etdiyi onlayn formatda keçirilmiş tədbirdə Müvəkkil çıxış zamanı Assosiasiyanın insan hüquqları sahəsində təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün effektiv platformaya çevrildiyini qeyd edib.
Ombudsman türk dövlətləri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin bütün sahələrdə inkişaf etdirildiyini, bu çərçivədə ombudsman təsisatlarının da sıx əlaqələrinin davam etdirilməsinin, insan hüquqları sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Səbinə Əliyeva ötən müddət ərzində TÜRKOMB çərçivəsində Azərbaycanın Ombudsman təsisatı tərəfindən müxtəlif aktual mövzular üzrə tədbirlərin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb, bu kimi tədbirlərin Assosiasiyaya üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə olduqca mühüm töhfə verdiyini bildirib və bu təşəbbüslərin davam etdirilməsini təklif edib.
Tədbirdə, həmçinin TÜRKOMB-a üzv dövlətlərin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları tərəfindən ötən müddət ərzində həyata keçirilmiş fəaliyyət barədə çıxışlar dinlənilib, cari ilin fəaliyyət planı üzrə müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

The Ombudsman participated at the TURKOMB Next Meeting
The Commissioner for Human Rights, Sabina Aliyeva, participated at the next meeting of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions (NHRIs) of Turkic States (TURKOMB), which was held online.
At the meeting was also joined by ombudspersons, heads, and representatives of NHRIs of Türkiye, Uzbekistan, and Kazakhstan, the Ombudsman of Azerbaijan said that the Association became an effective platform for exchanging experiences in the field of human rights.
The Ombudsman emphasized the importance of developing cooperation among Turkic states, continuing close collaboration among ombuds institutions in this framework, and sharing practices in the human rights area.
Sabina Aliyeva brought to the attention the fact that within the framework of the TURKOMB, the Azerbaijan Ombudsman Institution organized various gatherings on current topics during the past period, which significantly contribute to the strengthening of cooperation among member states of the Association and suggested sustaining such cooperation.
During the event, the ombudspersons and NHRIs of the other TURKOMB member states made speeches about their activities over the past timeframe; the present action plan was discussed and recommendations sounded.