Ombudsman Aparatı ilə Dövlət İdarəçilik Akademiyası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası (DİA) arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandumun imzalanma mərasimindən əvvəl “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinə məxsus təyyarənin qəzaya uğraması nəticəsində həyatını itirmiş şəxslərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva hazırda Ombudsman Aparatı ilə ali təhsil müəssisələri arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, bu əməkdaşlıq çərçivəsində Dövlət İdarəçilik Akademiyasının tələbə və magistrantlarının təsisatda istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi keçdiyini bildirib. Eyni zamanda, bu günədək təsisatda çalışan əməkdaşların Akademiyada ali təhsilin müxtəlif səviyyələri üzrə təhsil aldığını, həmçinin əlavə təhsilə cəlb olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil Memorandumun imzalanması nəticəsində hər iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndiriləcəyini, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ixtisaslaşmış kadrların formalaşmasında, müvafiq sahədə elmi işlərin sayının artırılmasında daha böyük nailiyyətlərin əldə olunacağını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin innovativ dövlət idarəçiliyi konsepsiyası: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Rektor dövlət idarəçiliyi sahəsində həyata keçirilən kompleks tədbirlər nəticəsində ölkəmizin davamlı inkişaf etdiyini və bu sahədə respublikamızın yüksək göstəricilər əldə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Ombudsman Səbinə Əliyeva və DİA-nın rektoru Urxan Ələkbərov Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunu imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumun əsas məqsədi Ombudsman təsisatı ilə DİA arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, insan hüquqlarının təbliği, tədrisi və tətbiqi sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsidir.

The Ombudsman Office and the Academy of Public Administration signed a MoU
The Ombudsman Office of Azerbaijan and the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan have signed a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation.
Before the signing ceremony, a minute of silence was observed in memory of those who lost their lives in the plane crash of an Azerbaijan Airlines.
The Ombudsman Sabina Aliyeva, during her speech, said that Ombudsman Office closely cooperates with higher education institutions. As part of this cooperation, graduate and master's students of the Academy had internships and scientific research at the institution. Furthermore, she underlined the fact that some staff members of the Office to date have educated at various levels at the Academy, as well as being involved in additional education.
The Ombudsman said that the MoU facilitates further strengthening cooperation between the two institutions and greater accomplishments in the formation of human rights specialists and increasing the number of scientific works in the relevant field.
Rector of the Academy, academician Urkhan Alakbarov, spoke about "Innovative public administration concept of the country’s President, Mr. Ilham Aliyev: results and prospects." He noted that as a result of the comprehensive measures implemented in the field of public administration, Azerbaijan is continuously developing and has achieved high indicators in this area.
Afterwards, the Ombudsman, Sabina Aliyeva, and the Rector of the Academy, Urkhan Alakbarov, signed a MoU on cooperation.
The main purpose of the MoU is to further expand relations between the two institutions and to develop cooperation in the promotion, education, and implementation of human rights.