Təyyarə qəzası ilə əlaqədar ombudsmanların işçi qrupunun fəaliyyəti davam edir
Məlumat verildiyi kimi, “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinə məxsus təyyarənin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması nəticəsində həyatını itirən və müalicəyə ehtiyacı olan şəxslərlə bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi üçün Azərbaycan Respublikasının, Qazaxıstan Respublikasının, Rusiya Federasiyasının, eyni zamanda, Rusiya Federasiyası Çeçenistan Respublikasının ombudsmanlarının iştirakı ilə birgə işçi qrup yaradılıb.
İşçi qrupa daxil olan son məlumatlara əsasən, qəzadan sonra xəstəxanaya 27 şəxs daxil olub. Onlardan 15 nəfər Azərbaycan Respublikasının, 8 nəfər Rusiya Federasiyasının, 3 nəfər Qırğızıstan Respublikasının vətəndaşıdır. Bir nəfərin şəxsiyyəti, hələ ki, müəyyən edilməyib.
Xəstəxanaya daxil olmuş şəxslərdən 11-i reanimasiya şöbəsində, 13-ü travmatologiya şöbəsində, 2-si neyrocərrahiyyə şöbəsində, 1-i isə cərrahiyyə şöbəsində müalicə alır. Həmin şəxslər Azərbaycan, Qazaxıstan və Rusiyadan ezam olunmuş peşəkar həkimlərin nəzarəti altındadır. Onlara operativ və ixtisaslaşmış tibbi və psixoloji yardımın göstərilməsi təmin edilib.

The Ombudsmen’s Working Group on the Plane Crash Continues its Work
As reported, a joint Working Group (WG) has been established with the participation of the ombudsmen of Azerbaijan, Kazakhstan, the Russian Federation, and the Chechen Republic of the Russian Federation to take necessary measures regarding those who lost their lives and those in need of treatment following the crash of an Azerbaijan Airlines aircraft near the city of Aktau.
According to the latest information received by the WG, following the crash, 27 individuals have been hospitalized. Among them, 15 are citizens of Azerbaijan, 8 are citizens of Russia, and 3 are citizens of Kyrgyzstan, respectively. The identity of one individual has not yet been determined.
11 of the hospitalized individuals are being treated in the unit of intensive care, 13 in the traumatology department, 2 in the neurosurgery department, and 1 in the surgery department. These individuals are under the supervision of highly qualified doctors sent from Azerbaijan, Kazakhstan, and Russia. They have been provided with prompt and specialized medical and psychological assistance.