Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən müəssisələrə başçəkmələr həyata keçirilib
23-12-2024 1784 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasında şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə başçəkmələr həyata keçirilib.
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən bir sıra müəssisələrdə, o cümlədən istintaq təcridxanasında, qarışıq tipli cəzaçəkmə müəssisəsində, müvəqqəti saxlama yerində, psixi xəstəliklər dispanserində və qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzində monitorinqlər keçiriblər.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd bu müəssisələrdə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin araşdırılması olub.
Başçəkmələr çərçivəsində müvafiq müəssisələrin yaşayış korpuslarına, yataqxanalarına, tibb-sanitar hissəsinə, görüş yerinə, yeməkxana, mətbəx və digər obyektlərə baxış keçirilib, rəftar və saxlanma şəraiti, tibbi xidmətin təşkili, yemək-qidalanma, isti və soyuq su təminatı, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı vəziyyət araşdırılıb, sənədləşmə yoxlanılıb.
Qeyd edilən müəssisələrdə saxlanılan bir sıra şəxslər MPQ üzvləri tərəfindən müraciətləri və ya təsadüfi seçim əsasında qəbul edilib. Qəbul edilmiş şəxslərin müraciətləri dinlənilib, onlara hüquqları və Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunub.
Yekunda həmin müəssisələrin rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, aşkar edilən çatışmazlıqlar müəssisə rəhbərlərinin diqqətinə çatdırılmaqla onların aradan qaldırılması, həmçinin saxlanma şəraitinin və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.
Başçəkmələrin nəticələri ilə bağlı həmin müəssisələrin tabe olduğu nazirlik və xidmətlərə müraciətlər ediləcək.

Monitoring visits were carried out to institutions in the Nakhchivan Autonomous Republic within the framework of the Ombudsman's National Preventive Mechanism
23-12-2024 1698 dəfə oxunub
By instructions of the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, members of the National Preventive Group (NPG) visited institutions in the Nakhchivan Autonomous Republic that individuals were not able to leave of their own free will.
Ombudsman's NPG Members conducted monitoring at a number of institutions in the Nakhchivan Autonomous Republic, including a pre-trial detention center, a mixed-type prison, a temporary detention center, a mental health clinic, and a detention center for irregular migrants.
The purpose of the visits, organized in compliance with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of  Azerbaijan, was to investigate the conditions of detention and treatment in these institutions.
During the visits, the residential buildings, dormitories, medical and sanitary sections, meeting place, canteens, kitchens and other facilities of the relevant institutions were inspected; The situation regarding treatment and detention conditions, organization of medical services, food and nutrition, hot and cold water supply, walks, meetings and phone conversations was investigated, and documentation was checked.
A number of detainees in the aforementioned institutions were accepted by the members of the NPG based on their applications or random selection. The requests of the requested persons were listened to, and their rights and the powers of the Ombudsman were explained to them.
At the end, talks with the management of those facilities were held, the shortages were brought to their attention, and appropriate recommendations were given regarding the detention conditions and improvement of the documentation.
Appeals will be made to the ministries and services to which those institutions are subordinate regarding the results of the visits.