Ombudsman Aparatı və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən birgə seminar təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Cenevrə Konvensiyalarının qəbul olunmasının 75-ci ildönümünə həsr edilmiş “Beynəlxalq Humanitar Hüququn Tətbiqi üzrə Fəaliyyətlər: Müsbət Təcrübələr və Problemlər” mövzusunda seminar təşkil olunub. Tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, beynəlxalq ekspertlər, Ombudsman Aparatının əməkdaşları və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı və BQXK-nın ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Kojiç açılış nitqi ilə çıxış edərək tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Aparat rəhbəri cari il Cenevrə Konvensiyalarının qəbul olunmasının 75-ci ildönümünün qeyd edildiyini bildirərək, Azərbaycanın da bu konvensiyanın iştirakçısı kimi onun tələblərini ən yüksək səviyyədə yerinə yetirən dövlətlərdən biri olduğunu söyləyib, lakin bütün dövlətlər tərəfindən bu konvensiyadan irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilmədiyini qeyd edib.
Aydın Səfixanlı ölkəmizin uzun illər işğala, etnik təmizləməyə, ədalətsiz müharibəyə məruz qaldığını, buna baxmayaraq, beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə hər zaman əməl etdiyini bildirib. O, soydaşlarımızın uzun illər ərzində pozulmuş hüquqlarının təmin edilməsinin zəruri olduğunu, bu məsələnin də beynəlxalq hüququn prinsiplərini özündə ehtiva etdiyini diqqətə çatdırıb.
Seminarda çıxış edən ekspertlər uyğunluğun təmin edilməsi üsulu kimi beynəlxalq humanitar hüququn milli səviyyədə tətbiqi və milli təsisatların rolu, əldə edilmiş müsbət təcrübələr, Ombudsmanın milli preventiv mexanizm mandatı, itkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması və digər aidiyyəti sahələr üzrə həyata keçirilən fəaliyyət və beynəlxalq təcrübə barədə məlumat verib, geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

The Ombudsman Office and the ICRC organized a joint seminar
The Ombudsman Office of Azerbaijan and the International Committee of the Red Cross (ICRC) Country Office  jointly organized a seminar on the topic "Activities on the Implementation of International Humanitarian Law (IHL): Best Practices and Challenges" dedicated to the 75th anniversary of the adoption of the Geneva Conventions.
The Representatives of state institutions, international experts, staff of the Ombudsman Office, and media representatives attended the event.
Mr. Aydin Safikhanli, Chief of the Staff of the Ombudsman, and Ms. Dragana Kojic, Head of the ICRC Representative Office in Azerbaijan, made opening speeches and wished success to the event.
The Chief of Staff noted that we mark this year the 75th anniversary of the adoption of the Geneva Conventions, emphasizing that Azerbaijan, as a party to these Conventions, is one of the states that fulfills its requirements at the highest level. He also added that not all states have fulfilled their obligations arising from these treaties.
Aydin Safikhanli said that Azerbaijan has been subjected to occupation, ethnic cleansing, and an unjust war for many years, but despite this, it has always adhered to the IHL norms and principles. He stressed that it is necessary to ensure the rights of our compatriots, which have been violated for many years, and that this issue also includes the principles of international law.
The experts exchanged views on the national implementation of IHL as a method of ensuring compliance and the role of NHRIs, good experiences, the Ombudsman's NPM mandate, relevant activities, and international experience in clarifying the fate of missing persons, etc.