Vətəndaşlarımızın repatriasiyası və hüquqlarının təmini Ombudsmanın diqqətindədir
Ombudsman tərəfindən xarici ölkədə çətin həyat şəraitində olan vətəndaşlarımızın repatriasiyası, onların hüquq və azadlıqlarının təmini vəziyyəti diqqətdə saxlanılır.
Son illərdə Suriya Ərəb Respublikasının ərazisində yerləşən düşərgələrdə saxlanılan yaxın qohumlarının, xüsusilə qadın və uşaqların ölkəmizə qaytarılmasında köməklik göstərilməsi ilə bağlı Ombudsmana ünvanlanan müraciətlər üzrə zəruri tədbirlər görülmüşdür. Həmin ərizəçiləri qəbul edən Ombudsman mövcud problemin araşdırılması, həlli, vətəndaşlarımızın ölkəyə qaytarılması, onlar barəsində məlumatların alınması və   dəqiqləşdirilməsi, təxirəsalınmaz humanitar dəstəyin və tibbi yardımın göstərilməsində köməklik göstərilməsi istiqamətində səlahiyyətli qurumlarla əməkdaşlığını davam etdirir.
Müraciətlər üzrə aidiyyəti qurumlara göndərilmiş sorğular nəticəsində uşaqların Azərbaycana qayıtması üçün zəruri sənədlərin hazırlanması və digər məsələlər həll edilmişdir.
Eyni zamanda, ümumilikdə Ombudsman Suriyada qalan vətəndaşlarımızın qaytarılması və onların hüquqlarının təmini istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi məqsədi ilə müxtəlif vaxtlarda Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə, həmçinin digər səlahiyyətli dövlət qurumlarına müraciətlər etmişdir.
Bununla yanaşı, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin və BMT-nin Uşaq Fondunun Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ilə bu istiqamətdə müzakirələr aparılmışdır.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülən tədbirlər nəticəsində müntəzəm olaraq Suriyada saxlanılan vətəndaşların ölkəyə repatriasiyası həyata keçirilir.
Ombudsman və onun nümayəndələri müxtəlif vaxtlarda ölkəyə repatriasiya edilmiş həmin şəxslərlə görüşmüş, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti yerində araşdırılmışdır.
Repatriantlarla görüş zamanı onların ümumi və psixoloji vəziyyəti qiymətləndirilir, problemləri və ehtiyacları öyrənilir, hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı tövsiyələr verilir.  Repatriantların yerləşdirildikləri müəssisə tərəfindən onların reabilitasiyası üzrə görülmüş tədbirlər barədə lazımi məlumatlar Aparatın əməkdaşlarına təqdim olunur. Görüş çərçivəsində, həmçinin repatriantlara Müvəkkilə müxtəlif vasitələrlə müraciət imkanları barədə məlumat verilir.
Qeyd edək ki, Ombudsman və onun nümayəndələri tərəfindən Suriya Ərəb Respublikasından repatriasiya edilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarından 54-ü uşaq, 16-sı qadın olmaqla 70 nəfərlə görüş keçirilmiş, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti öyrənilmişdir.
Eyni zamanda repatriantların hüquqlarının təmin olunmasına dair Ombudsmana ünvanlanan müraciətlər üzrə müvafiq qurumlarla əməkdaşlıqda lazımi tədbirlər görülmüşdür. Görülmüş tədbirlər nəticəsində müraciətlərdə qeyd olunan əsasən uşaqların doğum haqqında şəhadətnamələrinin, sosial yardımın verilməsi, psixoloji dəstək xidmətlərinin göstərilməsi və digər bu kimi məsələlər təmin edilmişdir.
Qeyd: Material Modern.az Informasiya Agentliyindən Ombudsman Aparatına daxil olmuş informasiya sorğusuna əsasən hazırlanıb

Ensuring the repatriation and rights of our citizens is in focus of the Ombudsman
The Ombudsman keeps in focus the issues of repatriation of our citizens, who are in difficult situations abroad, and the situation of ensuring their rights.
Within recent years, the Ombudsman undertook necessary measures regarding the incoming applications about ensuring the right to return of persons, especially women and children, who are held in camps located in the Syrian Arab Republic to our country. The Ombudsman, who received those applicants, continues cooperating with the corresponding authorities in the investigation of the existing problem, its resolution, the returning of our citizens, obtaining and verification of the information related to them, and providing urgent humanitarian support and medical assistance.
As a result of inquiries sent to the corresponding authorities prepared on the basis of appeals, the issues related to the preparation of the necessary documents and other issues have been solved.
In general, the Ombudsman, at different times, sent requests to the Cabinet of Ministers and other competent state authorities in order to repatriate our citizens in Syria and to ensure their rights.
Furthermore, discussions were held with the ICRC and the UNİCEF Baku Office.
It is obvious, as a result of regular measures undertaken by the Government of Azerbaijan to repatriate our citizens held in Syria.
The Ombudsman and her employees, at different times, had meetings with those repatriates and investigated the situation of ensuring their rights on the spot.
During the meeting with the repatriates, their general and psychological situation was  evaluated; problems and needs were learned; and recommendations for their protection were made. The facility, where repatriates have been settled, the Ombudsman Office’ employees were provided with the necessary measures regarding their rehabilitation. In the course of meetings, the repatriates were informed about the various application methods.
This should be noted that the Ombudsman and her employees had meetings with 70 citizens of the Republic of Azerbaijan repatriated from the Syrian Arab Republic, including 54 children and 16 women, and studied the situation of ensuring their rights.
In cooperation with the corresponding authorities, the necessary measures have been undertaken regarding the applications to safeguard the rights of repatriates. As a consequence, mainly the issues related to the issuance of birth certificates of children, providing social assistance, rendering psychological support, and other issues have been solved.