Ombudsmanın yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrup yaradılıb
Məlum olduğu kimi, psixi sağlamlıq problemləri ilə yaşayan şəxslərin hüquqlarının qorunması və reabilitasiyasının təmin edilməsi hər bir cəmiyyətin inklüziv inkişafı və həmin şəxslərin cəmiyyətə davamlı inteqrasiyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Psixi sağlamlıq hüququ hər bir fərdin fiziki, psixoloji və emosional rihafını təmin edən əsas insan hüquqlarından biridir. Bu hüquq yalnız tibbi yardım almaqla məhdudlaşmır, eyni zamanda stiqma, stereotiplərdən  və ayrı-seçkilikdən qorunmaq, təhlükəsiz və inklüziv cəmiyyətdə yaşamaq imkanını əhatə edir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı psixi sağlamlığın yaxşılaşdırılmasını qlobal ictimai sağlamlıq, insan hüquqları və dayanıqlı inkişaf prioriteti kimi qəbul edir. Təsadüfi deyildir ki, bütün dünya dövlətləri tərəfindən qəbul edilmiş BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 3.4-cü hədəfi “Psixi sağlamlığı və rifahı təşviq etmək”dir.
2023-cü ildə BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə birgə “Psixi sağlamlıq, insan hüquqları və qanunvericilik: rəhbər prinsiplər və təcrübə” adlı sənədi ictimaiyyətə təqdim etmişdir. Bu sənəd dünya ölkələrində psixiatriya sahəsində islahatlar aparmaq üçün qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və bununla da keyfiyyətli psixiatriya yardımının göstərilməsi məqsədi ilə hazırlanıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 42-ci maddəsinə görə psixiatriya yardımı göstərilən şəxslərin hüquqlarına və qanuni mənafelərinə əməl olunmasına nəzarət edən qurum qismində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) müəyyən edilmişdir.
Qeyd olunanlardan irəli gələrək, həmçinin Ombudsman Aparatının təşkilatçılığı ilə cari ilin aprel ayında keçirilmiş “Azərbaycanda psixi sağlamlıq məsələləri və psixi pozuntulardan əziyyət çəkən şəxslərin hüquqları” mövzusunda dəyirmi masada irəli sürülmüş təklif və tövsiyələr nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman)Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Ombudsman yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrup yaradılıb. Müvəkkilin rəhbərlik etdiyi İşçı Qrupa müvafiq dövlət qurumlarının və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, psixi sağlamlıq üzrə təcrübəli ekspertlər, Ombudsman Aparatının əməkdaşları daxildir.
İşçi Qrupun yaradılmasında məqsəd beynəlxalq təcrübədən, ən son yanaşmalardan yararlanaraq cəmiyyətin həssas qruplarının müdafiəsi istiqamətində yeni standartların qəbul olunması, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, psixiatriya yardımı göstərilən müəssisələrdə xidmət keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı təkliflərin irəli sürülməsi və maarifləndirici təlim proqramlarının hazırlanması vasitəsilə həm hüquqi, həm də praktiki baxımdan inklüziv cəmiyyətin qurulmasına töhfə verməkdir.

A Working Group on Mental Health and Human Rights has been established under the Ombudsman
It is obvious that ensuring the protection of the rights and rehabilitation of persons with mental illness is of utmost importance for the inclusiveness of each society and the societal integration of this category of persons. The right to mental health is a basic human right for everyone, which ensures his physical, psychological, and emotional welfare. This right does not limit only medical aid but also creates opportunities for protection from stigma, stereotypes, and discrimination, and living in a safe and inclusive society.
The World Health Organization recognizes the improvement of mental health as a priority for public health, human rights, and sustainable development. It is not a coincidence that the universally recognized 3.4. Target of the UN Sustainable Development Goals refers to mental health and well-being.
In 2023, the UN OHCHR and the WHO have jointly released to the public the publication titled “Mental health, human rights, and legislation: guidance and practice.” The objective in the preparation of this document was to advance the legal frameworks of the states in the field of psychiatry and consequently render high-quality mental health services.
This should be noted that; according to Article 42 of the Law on Psychiatric Assistance of Azerbaijan, the Ombudsman Institution has been designated as a body to monitor the compliance of the rights and legitimate interests of persons receiving psychiatric care.
Considering the abovementioned as well as the recommendations and suggestions made during the round-table on the topic “The Mental Health Issues in Azerbaijan and the Rights of Mentally Ill Persons” held this year in the Ombudsman Office, at the initiative of the Ombudsman, Sabina Aliyeva, a Working Group (WG) on Mental Health and Human Rights has been established under the Institution.
The purpose of creating such a WG is to contribute to the adoption of new standards for the protection of vulnerable groups of the population based on international experience and the latest approaches, improvement of the legislation, preparing recommendations for increasing the quality of services in the mental health facilities, and developing educational tools to support the building of an inclusive society from the legal and practical perspectives.