“Rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunması” layihəsi çərçivəsində təlimlər təşkil edilib
13-12-2024 2966 dəfə oxunub
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, “Nar”ın dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının  Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və ADA Universitetinin tərəfdaşlığı ilə “Rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunması” layihəsi həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində Bakı şəhəri 179 və 322 nömrəli tam orta məktəblərində, Gəncə şəhəri M.Hadi adına 10 nömrəli, K.D.Uşinski adına 29 nömrəli tam orta məktəblərində, Qəbələ rayonu T.Yaqubov adına Bum qəsəbə və H.Rəşidov adına 2 nömrəli Vəndam qəsəbə tam orta məktəblərində, Lənkəran şəhəri T.Bayraməlibəyov adına 2 nömrəli və R.Məmmədov adına 5 nömrəli tam orta məktəblərində təlimlər təşkil olunub.
Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun böyük məsləhətçisi Azər İsalı təlimlərdə çıxış edərək rəqəmsal mühitdə mövcud təhlükələr və onlardan müdafiə üsulları, bu istiqamətdə qanunvericilik aktları barədə məlumat verib. Təlimlərdə kiberbullinq, internet asılılığı, zərərli oyunlar, arzuolunmaz məzmunlu materialların uşaqlara təsirləri qeyd edilib, internet mühitində təhlükəsizliyin təmini istiqamətində şagird və valideynlərə tövsiyələr verilib. Eyni zamanda, rəqəmsal mühitdə uşaqların hüquqlarının qorunması istiqamətində Ombudsmanın fəaliyyəti, habelə uşaqların Müvəkkilə müraciət imkanları barədə məlumat iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Təlimlərdə iştirakçılara müxtəlif tapşırıqlar təqdim edilib, onların fikirləri dinlənilib, müzakirələr aparılıb. Keçirilən təlimlərdən 1000 nəfərdən artıq şagird, 400 nəfərdən artıq valideyn faydalanıb. Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının nümayəndələri də həmin təlimlərdə müvafiq mövzular üzrə çıxışlar edib.
Təlimlərdə uşaq hüquqları və rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyə dair müxtəlif maarifləndirici materiallar, o cümlədən Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanmış nəşrlər iştirakçılara paylanıb.
Qeyd edək ki, layihənin keçirilməsində məqsəd uşaqlar və valideynləri rəqəmsal texnologiyalardan düzgün, təhlükəsiz istifadə qaydaları haqqında maarifləndirmək və onların hüquqlarının qorunmasını təmin etməkdir.

Trainings were organized within the framework of the project "Protecting children from harmful and dangerous information in the digital society"
13-12-2024 2866 dəfə oxunub
The project "Protecting Children from Harmful and Dangerous Information in the Digital Society" is being implemented with the organization of the "Regional Development" Public Union, the support of "Nar", and in partnership with the Ombudsman Office, the Ministry of Science and Education, the State Committee for Family, Women and Children's Issues, the Association of Cybersecurity Organizations and ADA University.
This time the project covered secondary schools No. 179 and 322 in Baku, secondary schools No. 10 named after M. Hadi and No. 29 named after K.D. Ushinski in Ganja, secondary schools No. 2 named after T. Yagubov in Bum settlement and No. 2 named after H. Rashidov in Vandam settlement in Gabala district, secondary schools No. 2 named after T. Bayramalibeyov and No. 5 named after R. Mammadov in Lankaran city.
Azer Isali, Senior Advisor in the Child Rights Protection Unit in the Ombudsman Office informed children about the threats existing in the digital environment and methods of protection against them, as well as related legislative acts. The trainings covered the issues of effects of cyberbullying, internet addiction, harmful games, and materials with undesirable content on children. The lecturer gave advice to children and parents on how to ensursafety in the online environment. Furthermore, the information about the Ombudsman's activities in the protection of children's rights in the digital environment, as well as information on the opportunities for children to appeal to the Commissioner, were brought to the attention of the participants.
During the trainings, participants were given various tasks and their opinions were listened to, and discussions were held. More than 1,000 students and more than 400 parents benefited from the trainings. Representatives of the Azerbaijan Association of Cybersecurity Organizations also made speeches on relevant topics during those trainings.
Various educational materials on children's rights and safety in the digital environment, including the Ombudsman Office’ publications were distributed to the participants.
It should be noted that the goal of the project is to increase awareness of children and parents about the rules for the appropriate and safe use of digital technologies in order to ensure the protection of their rights.