Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzi tərəfindən 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
11-12-2024 2754 dəfə oxunub
Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzi tərəfindən Quba rayonunun I Nügədi kəndində, ictimayət nümayədələrinin iştirakı ilə 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə, ilk olaraq Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, Ulu Öndər - Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş soydaşlarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra, Regional Mərkəzin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev, iştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayaraq, onları 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları günü münasibətilə təbrik etdi.
O çıxış edərək 10 dekabr 1948-ci il tarixdə BMT Baş Məclisi tərəfindən “Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi”nin qəbul edildiyini və 1950-ci ildən başlayaraq 10 dekabr tarixinin hər il Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd edildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıdı. Bildirildi ki, insan hüquqları sahəsində bütün ölkələrin əməl etməli olduğu normaları müəyyən edən bu sənəd dünya ölkələrinin əksəriyyəti tərəfindən imzalanıb. Dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu yolunu seçərək, BMT-nin İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannaməsinə və digər beynəlxalq konvensiyalara qoşulğunu bildirdi.

The Ombudsman’s North Regional Center held an event dedicated to 10th December  - International Human Rights Day
11-12-2024 2672 dəfə oxunub
The Ombudsman’s North Regional Center held an awareness-raising event dedicated to the 10th of December  - International Human Rights Day, with the participation of public representatives in the village of Nugadi I, in the Guba district.
First, the participants paid tribute with a minute of silence to the memory of the National Leader of the Azerbaijani people, the Great Leader - Heydar Aliyev, and our martyrs, who had fallen for the territorial integrity and independence of Azerbaijan.
Greeting the participants on behalf of Sabina Aliyeva, the Ombudsman, Bahruz Efendiyev, the head of the Regional Center, congratulated them on the 10th of December - International Human Rights Day.
He spoke about the UDHR, adopted by the UNGA on December 10, 1948, and that since 1950, December 10 has been annually celebrated as a Human Rights Day. It was noted that this document, which defines the norms for human rights that all states must adhere to, has been signed by the majority of them. Having restored its state independence, Azerbaijan has chosen the path of building a democratic, legal, secular state and has joined the UDHR and other international conventions.