Ombudsmanın Şimal-Qərb Regional Mərkəzi “İnsan hüquqlarının müdafiəsinin milli və beynəlxalq mexanizmləri” mövzusunda tədbirlər keçirib
11-12-2024 2402 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal-Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən 10 dekabr–Beynəlxalq İnsan Hüquqları günü ilə əlaqədar Qəbələ rayonunun Daşca kəndində və Şəki Dövlət Regional Kollecində yerli icra və yerli özünüidarəetmə orqanlarının,digər müəssisə, idarə və təşkilatların əməkdaşlarının, müəllim və tələbələrin, ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə “İnsan hüquqlarının müdafiəsinin milli və beynəlxalq mexanizmləri” mövzusunda tədbirlər keçirilib.
Sözügedən Regional Mərkəzin rəhbəri Pərviz Məmmədov tədbirlərdə çıxış edərək 10 dekabr 1948-ci il tarixdə BMT Baş Assambleyası tərəfindən “Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi”nin qəbul edildiyini və 1950-ci ildən başlayaraq 10 dekabr tarixinin hər il “Beynəlxalq insan hüquqları günü” kimi qeyd olunduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Bildirilib ki, insan hüquqları sahəsində bütün ölkələrin əməl etməli olduğu normaları müəyyən edən bu sənəd dünya ölkələrinin əksəriyyəti tərəfindən imzalanıb.
Azərbaycan xalqı keçən əsrin sonlarında müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ölkəmizin BMT-nin “Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi”nə qoşulduğu, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən hüquqi islahatların təməlində də məhz insan hüquq və azadlıqlarının təmini məsələsinin dayandığı qeyd olunub.
Tədbirlərdə həmçinin BMT-nin İnsan hüquqları mexanizmləri, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalar, Azərbaycan Respublikasında aparılmış hüquqi islahatlar, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində Ombudsmanın çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məlumat verilib.

The Ombudsman’s Northwest Regional Center held events on the theme “National and international human rights mechanisms”
11-12-2024 2322 dəfə oxunub
The Ombudsman’s Northwest Regional Center held events on the theme “National and international human rights mechanisms” in honor of the 10th December- “ International Human Rights Day” in Dashja village in the Gabala district and Sheki Regional College. The local executive authorities and municipalities, other entities and organizations, teaching staff, students, and the community members took part in these event.
When speaking, Parviz Mammadov, the head of the Regional Center, said that the Universal Declaration on Human Rights (UDHR) was adopted on 10th December, 1948, by the UN General Assembly, and since 1950, this date is marked annually as a human rights day across the globe.
It was noted that this document set forth the universal frameworks for all human rights by all States and has been signed by the vast majority of the Member States.
It was noted that Azerbaijan has also joined this UN document, after restoring its independence in the late XX cc., and that human rights reforms started by the National leader Heydar Aliyev and continued by the country’s President, Ilham Aliyev, are primarily based on protection of human rights and freedoms.
The participants were also informed about the UN human rights mechanisms, international treaties ratified by our State, legal reforms carried out at the national level, and the Ombudsman’s multifaceted activity in the field of human rights and freedoms.