Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş tədbir təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının təşkilatçılığı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin maliyyə dəstəyi ilə 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman bu il Beynəlxalq İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin qəbul olunmasının 76-cı ildönümünün qeyd edildiyini, bu sənədin dövlətlərin insan hüquqlarının müdafiəsi məsələsinə münasibətinin müsbət mənada dəyişməsinə səbəb olduğunu bildirib.
Müvəkkil hazırda dünya ictimaiyyətinin insan hüquqlarının kütləvi pozulması hallarına biganə qaldığını, dünyanın müxtəlif bölgələrində müstəmləkəçilik problemi ilə üzləşmiş bir sıra dövlətlərin hələ də öz azadlıqları və ədalətin bərpa olunması uğrunda mübarizə aparmaqda davam etdiyini söyləyib.
Azərbaycanın da ikili standartlardan əziyyət çəkən ölkələrdən biri olduğunu qeyd edən Səbinə Əliyeva Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin 30 ilə yaxın dövr ərzində Ermənistan tərəfindən işğal altında saxlanıldığını, həmin ərazilərdə şəhər və kəndlərin, tarixi, mədəni abidələrin dağıdıldığını, bir çox flora və fauna növlərinin məhv edildiyini, torpaqlarımızın minalarla çirkləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman cari ildə insan hüquqlarının, xüsusilə də sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun müdafiəsi istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etdiyini bildirən Müvəkkil bu çərçivədə Ombudsman Aparatı tərəfindən Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun, eləcə də “İnsan hüquqlarına əsaslanan iqlim ədaləti: Milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda interaktiv müzakirənin keçirildiyini söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda elan olunmuş jurnalist yazı və uşaq rəsm müsabiqələrinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Mükafatlandırma mərasimində rəsm müsabiqəsinin münsiflər heyətinin rəhbəri kimi Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədr müavini, Xalq rəssamı Ağaəli İbrahimov da iştirak edib.

An event dedicated to International Human Rights Day has been organized
The Ombudsman Office of Azerbaijan, with the financial support of the UNHCR Country Office, organized an event dedicated to December 10th - International Human Rights Day.
When speaking at the event, the Ombudsman noted that this year marks the 76th anniversary of the adoption of the UDHR and highlighted that this document has led to a positive approach to the issue of the protection of human rights by the states.
The Ombudsman also said that, at present, the global community remains indifferent to the widespread violations of human rights, and that several colonial countries suffering in different parts of the world are still continuing their struggle for the restoration of their freedom and justice.
Noting that Azerbaijan is one of the countries suffering from double standards, Sabina Aliyeva emphasized that 20 percent of the territory of Azerbaijan was under occupation by Armenia for about 30 years, during which cities and villages, historical and cultural monuments were destroyed, many species of flora and fauna were annihilated, and lands were contaminated with landmines.
The Ombudsman noted that important measures have been taken this year in the field of human rights, particularly in the protection of the right to live in a healthy environment.  It was noted that Azerbaijan hosted the UN Climate Change Conference (COP29), and within this framework, the Ombudsman Office held the International Baku Forum of Ombudsmen, as well as an interactive discussion on the topic 'Climate Justice Based on Human Rights: The Role of NHRIs.”
Meanwhile, the winners of the journalist writing and children's drawing competitions on the topic 'Climate Change and Human Rights' announced by the Commissioner were awarded.
At the award ceremony, Ağaali Ibrahimov, Vice President of the Union of Artists of Azerbaijan, a People's Artist, also participated as the chairman of the jury for the drawing competition.