Ombudsman Aparatında vətəndaş cəmiyyəti institutları üçün maarifləndirmə tədbiri keçirilib
İnsan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsində məlumatlılığın artırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkəmizin paytaxt və regionlarında davamlı olaraq maarifləndirmə tədbirləri keçirilir.
Bu günlərdə Ombudsman Aparatında 2024-cü il üzrə Müvəkkil tərəfindən təsdiq olunmuş tədbirlər planına əsasən əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi, həmçinin hüquq bərabərliyinin təbliği və ayrı-seçkiliklə mübarizəyə dair növbəti maarifləndirmə tədbiri baş tutub.
Vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri  üçün təşkil edilən həmin tədbirdə Aparatın Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli iştirakçılara Müvəkkilin müvafiq sərancamı əsasında həyata keçirilən hüquqi maarifləndirmə tədbirləri barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, BMT nəzdində milli insan hüquqları institutu qismində akkreditasiya olunan Ombudsman təsisatı insan hüquqları sahəsində əldə olunan müsbət təcrübələrin həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə təbliğində mühüm rol oynayır. O, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında”  Konstitusiya Qanununa edilən dəyişikliklərə əsasən Ombudsman Aparatında “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın və “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsi, Bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması üzrə monitorinq qrupları yaradıldığını və müvafiq sahələr üzrə fəaliyyətin daha da effektiv olması üçün vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə birgə əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayıb.
Ombudsmanın Şimal, Cənub, Qərb və Şimal-Qərb regional mərkəzlərinin, habelə Naxçıvan Muxtar Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının nümayəndələrinin də onlayn olaraq qoşulduğu seminarda Ombudsman Aparatının əməkdaşları Şəhla Aslanova və Sevinc Şener “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi, həmçinin bərabərlik hüququnun təmin edilməsinin və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının monitorinqi və təşviqi sahəsində Ombudsmanın  fəaliyyəti ilə bağlı təlimçi qismində çıxış ediblər.

An awareness-raising event for civil society organizations was held in the Ombudsman Office
At the initiative of Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, awareness-raising events are being held regularly across the country for the purpose of increasing the public knowledge in the field of protection and promotion of human rights.
Within recent days, according to the 2024 action plan approved by the Ombudsman, the next awareness event on safeguarding the rights of persons with disabilities and promotion of the right to equality and prevention of discrimination was held within the Office.
During the event organized for civil society members, Zaur Valimammadli, head of the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations, informed the participants about the public awareness events, which  were launching in accordance with the Ombudsman’s relevant decree. It was said that the Ombudsman Institution, accredited as an NHRI, plays an important role in  promoting positive human rights experiences both at the national and international levels. He emphasized that pursuant to the amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman, monitoring groups monitoring and promoting the implementation of the CRPD and CRC, as well as ensuring the right to equality and the prevention of discrimination were created within the Office.  He highlighted the necessity of joint efforts with the civil society organizations in order to achieve the effectiveness of activities in the relevant fields.
In the seminar, which was joined visually by the Ombudsman’s North, South, West, and Northwest Regional Centers and the representatives of the Ombudsman Office of the Nakhchivan Autonomous Republic, Shahla Aslanova and Sevinj Shener, the staff members of the Ombudsman Institution, made presentations as trainers on the Ombudsman’s activities in the field of monitoring and promoting the PWD rights and ensuring the right to equality and prevention of discrimination.
In the course of the seminar, interesting and interactive discussions were held with the participants.