İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının nümayəndə heyəti Ağdamda birgə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirib
03-09-2023 1455 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının (İƏT MDİHK) nümayəndə heyəti növbəti birgə faktaraşdırıcı missiyanı Ağdamda həyata keçirib.
Nümayəndə heyəti tərəfindən Ağdamda Ermənistan hərbi qüvvələri tərəfindən işğal dövründə dağıdılmış yaşayış binalarına, dini, mədəni və tarixi abidələrə baxış keçirilib, Qiyaslı və Qarağacı məzarlıqlarının, Şəhidlər xiyabanının, Cümə məscidinin yerində monitorinqi aparılıb.
Qonaqlar, həmçinin Ağdam şəhər mərkəzində yeni yaşayış məhəllələri, həyata keçirilən tikinti-quruculuq işləri baradə məlumatlandırılıblar.

The delegation of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission conducted a joint fact-finding mission in Aghdam
03-09-2023 1387 dəfə oxunub
The delegation of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Independent Permanent Human Rights Commission (IPHRC) that is on an official visit in the country upon the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, conducted its next joint fact-finding mission in Aghdam.
The delegation members monitored the residential buildings, and religous, cultural, and historical monuments in Aghdam, which have been demolished by the Armed Forces of Armenia during the occupation period. The Giyasli and Garaghaji gravesites, the Alley of Martyrs, and a Juma Mosque were also monitored on the spot.
The guests were also informed about the new residential areas and the construction-building works being carried out in the city center of Aghdam.