01-12-2024 2830 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi saxlama yerlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr davam etdirilir.
Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələblərinə uyğun təşkil olunmuş növbəti başçəkmə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasına keçirilib.
Başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olub.
MPQ-nin ixtisasca həkim və psixoloq üzvlərinin də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı müəssisədə saxlanılan bir neçə təqsirləndirilən şəxs, o cümlədən Sevinc Abbasova, Elnarə Qasımova və Nərgiz Absalamova da konfidensial qaydada qəbul olunub, müraciətləri yerində dinlənilib, bəzi müraciətləri yerində təmin olunub. Qəbul edilmiş şəxslərə hüquqları və Ombudsmanın səlahiyyətləri izah edilib.
Başçəkmənin yekununda təcridxananın rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə əsaslanan müvafiq tövsiyələr verilib.

The next monitoring visit was conducted within the Ombudsman’s National Preventive Mechanism
Based on the instructions given by the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) conducts unannounced monitoring visits to places where people cannot leave at their own will.
The next monitoring visit, held within the framework of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism (NPM), which was organized in compliance with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, was conducted at the Baku Pre-Trial Detention Facility of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice.
The purpose of the visit was to investigate the state of ensuring the rights of detained persons, their detention conditions, and treatment issues.
In the course of the visit, conducted with the participation of a medical doctor and a psychologist, several accused persons, including Sevinj Abbasova, Elnara Gasimova, and Nargiz Absalamova, have been interviewed in a confidential manner. Their verbal requests were listened to, and some of them were granted on the spot. The rights and the Ombudsman’s competences were explained to the interviewed persons.
At the end of the monitoring visit, talks were held with the management of the pre-trial detention facility, and relevant recommendations were given based on the national and international legal frameworks.