Ombudsman Səbinə Əliyeva İƏT-in Baş katibi Hissein İbrahim Taha ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Hissein İbrahim Taha ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Ombudsman insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Fəaliyyətində beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm önəm verdiyini bildirən Müvəkkil regional və beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyası (İƏT OA) və Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyası çərçivəsində üzv ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları ilə mövcud olan qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində addımlar atdığını qeyd edib. Səbinə Əliyeva insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsi istiqamətində İƏT OA-ya üzv ölkələrin milli insan hüquqları təsisatları arasında birgə fəaliyyətin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan torpaqlarının otuz ilə yaxın müddətdə Ermənistan tərəfindən işğal edildiyini diqqətə çatdıran Ombudsman həmin dövr ərzində İƏT-in ölkəmizə dəstək verdiyini, Xocalı soyqırımını tanıdığını, işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsi tələbi ilə bağlı qətnamələrin qəbul edildiyini məmnunluqla xatırladıb.
Ermənistanın ərazilərimizdə törətdiyi ekosid cinayətləri barədə də məlumat verən Müvəkkil ekologiyaya ciddi zərər vurulduğunu, torpaqlarımızın minalarla çirkəndirildiyini bildirib. Ombudsman basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin indiyədək ölkəmizə təqdim edilmədiyini, mina probleminin mülki şəxslərin həyat və sağlamlığına, keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına təhlükəsiz qayıdışına və həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərinə ciddi maneə törətdiyini qeyd edib.
Bütün bunlar nəzərə alınmaqla, mövcud problemin aradan qaldırılması üzrə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr tərəfindən dəstəyin artırılmasının olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Hissein İbrahim Taha öz növbəsində səmimi görüşə görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanın İƏT-in fəal üzvü olduğunu qeyd edib. Baş katib dəfələrlə ölkəmizə səfər etdiyini, Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsinin islam dünyasında rəğbətlə qarşılandığını, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki bərpa-quruculuq fəaliyyəti ilə yerində tanış olduğunu da diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman Sabina Aliyeva met with Hissein Brahim Taha, OIC Secretary General
The Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva, had a meeting with Hissein Brahim Taha, the OIC Secretary General in Jeddah, Saudi Arabia.
At the meeting, the Ombudsman gave information about her activities in the field of protection of human rights.
Underscoring the importance of international cooperation in her activities, the Ombudsman said that measures have been taken to further strengthen mutual relations with various national human rights institutions and ombudspersons within the frame of regional and international organizations, including the OIC Ombudsmen Association and the Asian Ombudsmen Association. Sabina Aliyeva stressed the significance of joint efforts among the OIC Member NHRIs towards more effective safeguarding human rights and freedoms.
Stressing the thirty-year occupation of the territories of Azerbaijan by Armenia, the Ombudsman reiterated OIC support to our country during that period, recognition of the Khojaly Genocide, and adoption of resolutions requiring liberating our then-occupied territories.
Giving information about Armenia’s ecocide crimes committed in our territories, it was said that ecology was seriously damaged and lands were contaminated with mines. The Ombudsman emphasized that the accurate maps of minefields have not been presented to our country so far, and subsequently, the landmine problem poses a threat to the lives and health of civilian populations and hampers the safe return of former IDPs to their homes as well as the construction and rehabilitation works there.
Given all these outlined above, it was brought to the attention of the Member States to increase support to the OIC in eliminating the existing problem.
The OIC Secretary General, Hissein Brahim Taha, expressing his thankfulness for the warm atmosphere of the meeting, emphasized that Azerbaijan is an active Member State of the organization. The Secretary-General said that he visited our country several times, and that the liberation of the occupied territories by Azerbaijan was welcomed by islamic countries, and he got familiarized with the construction and building works on the spot.