Ombudsman COP29 çərçivəsində iqlim dəyişikliyi və insan hüquqları üzrə panel müzakirədə iştirak edib
20-11-2024 2746 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva COP29 çərçivəsində Qətər Dövlətinin Milli İnsan Hüquqları Komitəsi tərəfindən təşkil olunmuş iqlim dəyişmələri və insan hüquqlarına dair panel müzakirəsinin açılış sessiyasında iştirak edib.
Qətərin Ətraf Mühit və İqlim Dəyişmələri Nazirliyinin, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin nümayəndələrinin, müvafiq sahədə ixtisaslaşmış ekspertlərin də iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil tədbirin BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasının qəbul olunmasının 35-ci ildönümünə təsadüf etdiyini bildirib, uşaq hüquqlarının müdafiəsinin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu söyləyib.
Səbinə Əliyeva Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərlə uşaq hüquqlarının müdafiəsi və digər sahələrdə mandatının genişləndirildiyini, həmin dəyişikliklərə müvafiq olaraq təsisatda monitorinq qruplarının yaradıldığını qeyd edib. Həmçinin hər il olduğu kimi, bu il də Ombudsman tərəfindən 20 oktyabr - 20 noyabr tarixlərində “Uşaq Hüquqları Aylığı”nın elan edildiyi, bu istiqamətdə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Sonra Müvəkkil həssas əhali qruplarının iqlim dəyişmələri nəticəsində çətinliklərlə üzləşdiyini bildirərək, təbii fəlakətlərin insan hüquqlarının pozulması ilə bağlı yeni risklər yaratdığını qeyd edib.
Səbinə Əliyeva sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun müdafiəsi, iqlim dəyişmələrinə qarşı həssas olan qrupların hüquqlarının qorunması sahəsində ombudsmanların və milli insan hüquqları təsisatlarının mühüm rola malik olduğunu qeyd edib.
Ombudsman iqlim siyasətləri və insan hüquqları arasındakı əlaqə ilə bağlı qlobal miqyasda birgə müzakirələrin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, bu müzakirələrin iqlim dəyişmələrinin insan hüquqları ilə əlaqəli müxtəlif aspektlərini dərindən araşdırmağa və bu mövzuda həmrəyliyi gücləndirməyə imkan verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva hər kəsi iqlim dəyişmələri və onun təsirlərinə qarşı mübarizə məsələsini həm də sosial ədalət, bərabərlik və insan hüquqlarının qorunması baxımından dəyərləndirməyə, milli və beynəlxalq səviyyədə təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi ilə bağlı birgə və davamlı əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirməyə çağırıb.
Ombudsman, həmçinin təsisat tərəfindən COP29 zamanı həyata keçirilən fəaliyyətdən də danışıb, “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları: Ombudsmanların və milli insan hüquqları təsisatlarının rolu” mövzusunda Beynəlxalq Bakı Forumunun, “İnsan hüquqlarına əsaslanan iqlim ədaləti: Milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda interaktiv müzakirənin təşkil edildiyini, həmin tədbirlərdə iqlim dəyişmələrinin insan hüquqlarına təsiri, mövcud problemlər və onların həll yolları üzrə fikir mübadilələrinin aparıldığını da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

The Ombudsman participated in the panel discussion on climate change and human rights within the COP29
20-11-2024 2748 dəfə oxunub
The Commissioner, Sabina Aliyeva, participated in the opening ceremony of the panel discussion on climate change and human rights organized by the Human Rights Committee of the State of Qatar within the COP29.
In her speech at the event, which brought together representatives of the Qatar Ministry of Environment and Climate Change and the Center of Humanities and Social Studies as well as experts in the field, the Ombudsman said that this event coincided with the 35th anniversary of the adoption of the Convention of the Rights of the Child, adding that the protection of child rights is one of the core directions of her activities.
Sabina Aliyeva said that the mandate of the Ombudsman in the field of child rights protection was expanded with the last amendments to the Constitutional Law, and according to those changes, monitoring groups were created in the institution. Furthermore, as every year, this year as well, the Ombudsman Office held awareness-raising activities during the child rights month-long campaign, announced to run between 20 October and 20 November.
At the end, the Ombudsman said that the vulnerable groups of population face with climate change adverse effects and that natural disasters cause new risks for the violation of human rights.
Sabina Aliyeva pointed out the important role of ombudspersons and NHRIs in protection of the right to a healthy environment and the rights of vulnerable groups.
The Ombudsman emphasized the importance of joint global discussions about climate policies and human rights, which will lead to a thorough study of various aspects of intersections of human rights and climate change and strengthen the unity in this field.
Sabina Aliyeva called everyone to assess the climate change effects from the perspectives of social justice, equality and protection of human rights, and strengthen the united and sustainable cooperation for taking urgent measures at the national and international levels.
The Ombudsman also spoke about the activities carried out by the institution during COP29, organizing the International Baku Forum on "Climate change and human rights: the role of ombudsmen and NHRIs", and the interactive discussion on "Climate justice based on human rights: the role of NHRIs". She also brought to the attention of the participants that the impact of climate change on human rights, existing problems and their solutions were discussed in those events.