Ombudsman "Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcəsi haqqında" Qanun layihəsinin müzakirəsində iştirak edib
19-11-2024 3131 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Məclisdə "Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcəsi haqqında" Qanun layihəsinin müzakirəsində iştirak edib.
Çıxışı zamanı Ombudsman hazırda ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının işinin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini və tədbir çərçivəsində uğurlu fəaliyyət həyata keçirildiyini bildirib.
Sonra Müvəkkil insan hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində səmərəliliyin daha da artırılması və narahatlıq doğuran bəzi məsələlərin həlli məqsədilə növbəti ilin dövlət büdcəsi üçün bir sıra təkliflərlə çıxış edib.
Səbinə Əliyeva sağlamlığın qorunması hüququnun səmərəli təmini məqsədilə bütün tibb xidmətlərinin və xəstəliklərin icbari tibbi sığorta hesabına həyata keçirilməsini təklif edib.
Eyni zamanda, körpə uşaqların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədilə uşağa qulluğa görə və aztəminatlı ailələrə müavinətin məbləğinin artırılması təklif olunub.
Bundan əlavə, respublikamızın bir sıra bölgələrində havanın daha erkən soyumasını nəzərə alaraq, uşaq müəssisələrində qış və yay mövsümünə keçidin havanın temperaturuna uyğun tətbiq edilməsi və bu məqsədlə qış mövsümündə məktəblərin isidilməsi üçün əlavə maliyyə vəsaitinin ayrılmasına ehtiyac olduğu qeyd edilib.
Körpələr evində, bağça-körpələr evində və uşaq evlərində uşaqların sağlamlığının qorunması hüququnun təmini sahəsində səmərəliliyin artırılması məqsədilə bu müəssisələrdə uşaqlar üçün qida normalarının müasir standartlara uyğunlaşdırılması məsələsi də Müvəkkil tərəfindən təklif olunub.
Ombudsman aztəminatlı ailələrin və həssas qrupların vəziyyətini nəzərə alaraq, ümumtəhsil məktəblərində tədris proqramlarında nəzərdə tutulmuş dərsliklərin digər çalışma və köməkçi vəsaitlərlə komplekt şəkildə şagirdlərə dövlət hesabına verilməsini, orta məktəblərdə mövcud psixoloq ştatlarının şagird sayına uyğun artırılmasını, habelə peşəkar və ixtisaslaşmış psixoloqların cəlb olunmasını, həmçinin dövlət ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində dövlət sifarişli yerlərin sayının artırılmasını təklif edib.
Hərbi qulluqçulara (müddətli həqiqi hərbi qulluqçular istisna olmaqla) tutduqları vəzifəyə, habelə hərbi rütbələrə görə ödənilən pul təminatının, eyni zamanda, müvəqqəti mənzil kirayəsi üçün pul məbləğinin artırılması da Ombudsman tərəfindən təklif olunan məsələlər arasında yer alıb.
Müvəkkil, həmçinin Ombudsman təsisatının fəaliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə Ombudsman Aparatında Biznes və insan hüquqları sektorunun yaradılması kimi bir sıra struktur dəyişikliklərinin edilməsinə, təsisatın maddi-texniki bazasının yenilənməsinə və müasirləşdirilməsinə maliyyə dəstəyinin verilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman made recommendations to the “2025 State Budget Draft of the Republic of Azerbaijan”
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan participated in the discussions of the “ 2025 State Budget Draft of the Republic of Azerbaijan” held in the Parliament.
During her speech, the Commissioner emphasized that the UN Climate Change Conference (COP29) hosted and organized in Azerbaijan at the high-level, successfully continues its work.
The Commissioner made a number of recommendations to the state budget of the forthcoming year to address some concerns and increase the effectiveness of protection of human rights and freedoms.
Sabina Aliyeva, the Ombudsman, recommended including all healthcare services and diseases in the package of compulsory medical insurance in order to reliably protect the right to public health.
In addition, she recommended increasing the amount for childcare and low-income families for the purpose of strengthening social protection of infants.
Provided that the weather is getting colder earlier in several regions of our country, and for the purpose of adequate transition from summer to winter time in child educational facilities, it was proposed to allocate additional funding for the heating schools.
In order to increase the effectiveness of safeguarding the right to health of children in nursery schools, kindergarden-nursery facilities, and children boarding homes, the Ombudsman recommended bringing food norms into compliance with modern standards in these facilities.
Considering the situation of low-incoming families and vulnerable groups, the Ombudsman suggested to provide pupils with a complex set of workbooks and supplementary materials together with other textbooks considered in the national curriculums for secondary schools at the expense of state, to increase the staff units of psychologists adequate to the number of pupils, and to recruit professional and specialised psychologysts, as well as to increase the number of state-ordered places in state higher and secondary specialized education institutions.
Increasing the amount of financial aid to military servicemen (with exception of active military personnel) allocated depending on their occupation, and ranks , and the amount of money for temporary housing rental were among other recommendations put forward by the Ombudsman.
The Ombudsman also emphasized the importance of financial support to the several structural changes, such as the establishment of the Unit on Business and Human Rights within the premises of the Ombudsman Institution and modernization of the technical and material base of the institution.